Myanmar'da Müslümanlara saldıran Budist milliyetçilere gözaltı

Myanmar'ın Yangon kentinde Budistlerin Müslümanların yaşadığı bölgeye, Arakanlı bir Müslümanın burada saklandığı iddiasıyla baskın düzenlenmesi sonucu çıkan olaylarla bağlantılı olarak 7 Budist milliyetçi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Anadolu Ajansı 12.05.2017 - 12:54

myanmar budist rohinga müslüman120517.jpg

Myanmarlı emniyet yetkilileri, Yangon'un Mingalar Taung Nyunt bölgesinde çıkan ve polisin uyarı ateşi açmasıyla sonuçlanan şiddet olayları nedeniyle 7 Budist milliyetçi hakkında şiddete teşvik suçlamasıyla gözaltı kararı çıkardı. Suçlanan Budistlerden ikisinin rahip olduğu belirtildi.

Myanmar'da şiddete teşvik suçu, iki yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor.

Yangon'da iki medresenin geçen ay Budist rahiplerin ve destekçilerinin zorlamalarıyla kapatılması üzerine Müslümanlarla Budistler arasında tırmanan gerilimin salı gecesi çatışmaya dönüştüğü bildirilmişti.

Budistlerin, Müslümanların yaşadığı bölgeye, Arakanlı bir Müslümanın burada saklandığı iddiasıyla baskın düzenlenmesi sonucu çıkan şiddet olaylarına müdahale eden bir polis memuru havaya uyarı ateşi açmış, bir Müslüman başından yaralanmıştı.

Ülkede Müslüman azınlığın yoğun yaşadığı Arakan eyaletinde kasım ayında sınır bölgesindeki kontrol noktalarına yapılan eşzamanlı saldırıların ardından güvenlik güçlerinin başlattığı operasyonlarda, sivil halka yönelik tecavüz, işkence ve keyfi tutuklamalar gibi hak ihlalleri uluslararası raporlara yansımıştı.

Sayfa Yükleniyor...