Myanmar'da ordu 366 milletvekili tayin etti

Myanmar'da ordu parlamentoda sahip olduğu yüzde 25'lik kontenjan milletvekillerini tayin etti. Ordu bu çerçevede ülkedeki parlamentolara 386 milletvekili atadı.

Anadolu Ajansı 19.01.2016 - 15:29

Myanmar'da ordu 366 milletvekili tayin etti

Myanmar'da Silahlı Kuvvetler Komutanı General Min Aung Hlaing, 110'u parlamentonun alt kanadına, 56'sı üst kanada ve 220'si de 14 eyalet ve bölgesel parlamentoya olmak üzere ordu kontenjanından toplam 386 milletvekili atadı.

Birleşik Seçim Komisyonu Başkanı eski General Tin Aye'nin ulusal ve bölgesel yasama organlarına atanan ordu mensuplarının milletvekilliklerini onayladığı belirtildi.

"ORDUNUN YENİ VEKİLLERİ ESKİLERDEN DAHA GÜÇLÜ"

Yangon Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Myat Thu yeni atanan vekillerin halihazırda parlamentoda bulunanlardan çok daha güçlü olduklarını söyledi.

Thu yeni parlamentoda seçimleri ezici çoğunlukla kazanan Ulusal Demokrasi Birliği Partisi'nden (NLD) sonra en büyük ikinci güç olan ordunun, NLD'yi kontrol etmeye ve dengelemeye çalışacağını belirtti.

Yönetime ve parlamentoda büyük çoğunluğa sahip olmasına rağmen NLD hükümetinin, reform sürecinin daha kolay ve barış ortamında geçmesi için orduyla müzakere etmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Thu, "Beğenseniz de beğenmeseniz de gerçek bu" ifadesini kullandı.

Myanmar'da 2008'de kabul edilen anayasaya göre parlamentoda yüzde 25 oranına denk gelen 166 sandalyesi bulunan ordu, bu milletvekili oranıyla istemediği yasaları veto edebiliyor.

Myanmar'da 8 Kasım 2015'te yapılan seçimde NLD oyların yüzde 77.1'ini, iktidardaki Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP) ise yüzde 10'unu almıştı.

Ulusal parlamentonun alt ve üst kanadının 1 Şubat'ta toplanması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...