Myanmar'da yine cami yakıldı

Güneydoğu Asya ülkelerinden Myanmar'da Budistlerin, Müslümanlara yönelik saldırıları devam ediyor. 200 kadar Budist, dün gece bir camiyi ateşe verdi. Ordu ise siyaset üzerinde etkili olmayı sürdüreceğini açıkladı.

27.03.2013 - 11:26

Myanmar'da yine cami yakıldı

Myanmar'da Budistlerle Müslümanlar arasında geçtiğimiz hafta Meikhtila kentinde yaşanan çatışma başka bölgelere de sıçradı.


Müslümanların yoğun yaşadığı Rangun kentine 150 kilometre uzaklıktaki Nattalin kasabasında Budistler dün gece bir Müslüman camisini kundakladı. Yaklaşık 200 kundakçı, camiyi ateşe verdi.

Fransız haber ajansı AFP, camiyle birlikte Müslümanlara ait birçok evin de ateşe verildiğini belirtti. Olay karşısında polisin çaresiz kaldığı belirtilirken, ordu çatışma olasılığı bulunan birçok kentte olağanüstü hal ilan etti.

Myanmar Ordusu Başkomutanı Min Aung Hlaing ise, ordunun siyaset üzerinde etkili olmayı sürdüreceğini söyledi.

Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla kunuşan Min Aung Hlaing, ''Ülke modern demokrasiye ilerlerken, ordu ulusal siyasette başrol oynamayı sürdürecek" dedi.

Tank ve zırhlı araçların gövde gösterisi yaptığı geçit törenini, kutlamalara ilk kez katıldığı belirtilen Nobel ödüllü muhalefet lideri Aung San Suu Kyi de ön sıralardan izledi.

Myanmar Parlamentosu, ''ordunun siyaset üzerinde fazlaca etkili olmasına yol açtığı'' gerekçesiyle eleştirilen 2008 anayasasını gözden geçirmek üzere bir komisyon kurulmasına karar vermişti.

Cunta yönetimi tarafından hazırlanan 2008 anayasası, özellikle parlamentodaki toplam sandalye sayısının dörtte birinin ordu mensuplarına ayrılmış olması nedeniyle uluslararası gözlemciler tarafından da eleştiriliyor.

20 KİŞİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
Myanmar'da geçtiğimiz hafta Meikhtila kentinde Müslüman bir kuyumcuyla Budist müşterileri arasında çıkan anlaşmazlık, tüm kenti içine alan bir çatışmaya dönüşmüştü. 180 bin nüfuslu kentte 3 gün süren olaylarda binalar ve araçlar ateşe verilmişti. Çatışmalarda çoğu Müslüman 20'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...