Nadir'den juriye Özal mektubu

İngiltere’de yönettiği "Polly Peck" şirketinin kasasını boşalttığı iddiasıyla yargılanan Kıbrıslı işadamı Asil Nadir’in duruşmasında ilginç bir iddia ortaya atıldı. Özal'ın Nadir için İngiltere'ye mektup yazdığı ileri sürüldü.

28.06.2012 - 14:00

Nadir'den juriye Özal mektubu

Kıbrıslı işadamı Asil Nadir'e "Polly Peck" şirketinin kasasını boşalttığı gerekçesiyle İngiltere'de açılan dava devam ediyor. Nadir'in duruşmasında ilginç bir iddia ortaya atıldı. Türkiye'nin sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın, dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'a mektup göndererek, Polly Peck şirketinin batmasının nedeninin "Kıbrıslı Rumların komplosu olabileceğini" bildirdiği iddia edildi.

Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Polly Peck şirketinin hesabından 34 milyon sterlin çalmakla suçlanan işadamı Asil Nadir, 22 yıl aradan sonra iddialarla ilgili ifade vermeye devam ediyor.

İngiltere’de görülen davanın 2’nci gününde, 1990 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın, Nadir için İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’a mektup yazdığı öne sürüldü.

Özal’ın mektubunda bir Rum komplosuna işaret ettiği ve Asil Nadir'in şirketi Poly Peck'in, "Kıbrıs Türk ekonomisi ve Türkiye'nin çıkarlarını baltalamak isteyenlerin kurbanı olduğunu" bildirdiği kaydedildi.

Şirketinin batmasından birkaç hafta önce iki kez Özal'la görüştüğünü belirten işadamı Asil Nadir, ifadesinde, Özal'ın mektubunun ardından, Thatcher'ın Dışişleri Bakanı Douglas Hurd'den bir "ültimatom" verildiğini söyledi.

'ÖZAL'A ÜLTİMATOM VERİLDİ'
Asil Nadir, "Turgut Özal'a verilen bir ültimatom vardı. Bu, Douglas Hurd'den gelen bir mesajdı. Ültimatom, 'eğer pazartesi günü öğlene kadar 100 milyon sterlin burada olmazsa, herşey sona erer' şeklindeydi" diye konuştu.

Özal’ın Nadir için Thatcher’a yazdığı öne sürülen mektup duruşma jürisine de gösterildi.

KKTC'YE KAÇMIŞTI
Bir dönem İngiltere'nin en zengin işadamları arasına giren 71 yaşındaki Asil Nadir, Polly Peck şirketinin iflas etmesi ve hakkındaki yolsuzluk suçlamalarının ardından, 1993'te KKTC'ye kaçmıştı.

TUTUKSUZ YARGILANIYOR
2010 yılının ağustos ayında İngiltere'ye dönen Asil Nadir tutuksuz yargılanıyor. İngiliz basınının büyük ilgi gösterdiği davada, Asil Nadir'in savunmasının bir ay içinde bitmesi ve ardından jürinin kararını açıklaması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...