İlişkili Haberler

Nakşibendi Ordusu, Musul'u savunmak için DAEŞ ve Şiilere karşı ayaklanma ve seferberlik çağrısı yaptı.

Musul'da Sünni silahlı grupların en önemlilerinden olan Nakşibendi Ordusu, otoritesini tanımayacağını açıkladığı DAEŞ ile çatışıyor.

Musul kentinde devrik lider Saddam Hüseyin’in yardımcısı İzzet İbrahim El-Duri’nin kurduğu Nakşibendi Ordusu ile DAEŞ militanları arasında uzun süre şiddetli çatışmalar yaşanmıştı.

DAEŞ’e biat etmeyeceğini açıklayan ve çoğunluğunu Baas rejimi askerlerinin oluşturduğu Nakşibendi Ordusu ile hilafet ilan eden DAEŞ militanları arasında yaşanan çatışmalarda onlarca kişinin öldüğü öğrenildi.

Musul kentinin ileri gelenlerinden İbrahim Tayi, Nakşibendi Ordusu’nun DAEŞ halifesi Ebubekir el Bağdadi’ye biat etmeyeceğini açıklamasının ardından aralarındaki pragmatik işbirliğinin çöktüğünü belirterek, her iki taraf arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

Çatışmaların Musul kentinin doğusunda (Fırat Nehri’nin doğusu) yoğunlaştığını belirten İbrahim Tayi, Nakşibendi Ordusu’ndan 12 militanın öldürüldüğünü, DAEŞ militanlarından da ölü ve yaralananların olduğunu bildirdi.

Nakşibendi Ordusu örgütü, Musul kentinin ele geçirilmesi operasyonunda DAEŞ ile birlikte hareket etmişti. Daha çok Kerkük’ün güneyinde etkili olan Nakşibendi Ordusu, geçtiğimiz günlerde Peşmerge Güçleri’ne karşı savaşmayacaklarını açıklamıştı.