Namaz çıkışında intihar saldırısı: 41 ölü

Afganistan'da düzenlenen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 41 kişi öldü, 30'den fazla kişi yaralandı.

26.10.2012 - 09:51

Namaz çıkışında intihar saldırısı: 41 ölü

Afganistan'ın kuzeyindeki Maymana kentinde düzenlenen intihar saldırısı, kentin en büyük camisinde bayram namazının bitiminde yaşandı. İlk belirlemelere göre saldırıda 41 kişi hayatını kaybetti.

Maymana kentinin yer aldığı Feryab eyaleti yetkilisi Abdülsatar Barez, intihar eylemcisinin namazın bitmesinin ardından üzerindeki bombayı patlattığını, ölenlerin arasında polislerin de yer aldığını' ifade etti. Barez, ölenlerden beşinin çocuk olduğunu belirtti. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

İÇTEN SALDIRIYI TALİBAN ÜSTLENDİ
Taliban, geçtiğimiz hafta Cuma günü Afganistan'ın güneyindeki Uruzgan eyaletinde düzenlenen ve iki ABD askerinin öldüğü saldırıyı üstlendi.

Taliban sözcüsü Yusuf Ahmadi, e-posta üzerinden yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin bulunduğu üste görevli olan Afgan güvenlik güçlerine mensup militanın iki askeri vurduğunu, ardından üsten kaçarak aralarına katıldığını belirtti.

ABD askerlerinin kendi üslerinde maruz kaldıkları en son içten saldırı, 11 yılın ardından ülkeden geri çekilmeye hazırlanan ABD güçleriyle Afgan ordusunun arasındaki güveni yeniden sarstı.

Bu saldırının iki gün öncesinde, Helmand eyaletinde benzer bir eylem yaşanmış ve iki İngiliz askeriyle bir Afgan polisi öldürülmüştü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...