NATO: Berlin Duvarı Avrupa'nın yüzünde bir yaraydı

Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30'uncu yıldönümü vesilesiyle Brüksel'den bulunan NATO Karargahı'nda anma töreni düzenlendi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Berlin Duvarı Avrupa'nın yüzünde bir yaraydı" dedi.

06.11.2019 - 14:41

NATO: Berlin Duvarı Avrupa'nın yüzünde bir yaraydı

NATO Karargahı'nda bulunan Berlin Duvarı parçası önünde düzenlenen törende NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuşma yaptı.

Stoltenberg, "Berlin Duvarı Avrupa'nın yüzünde bir yaraydı. Silahlı kuleler ve koruma köpekleriyle insanları içeride, düşünceleri dışarıda tutuyordu. Ancak, vizyonumuz ve özgürlük, demokrasi ve insan onuru gibi değerlerimiz daha güçlü olduğu için başarısız oldu." ifadelerini kullandı.

NATO Karargahında Berlin Duvarı'nın parçalarına ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını aktaran Stoltenberg, bunların "barışın sembolü" olduğunu ve özgürlük ve demokrasinin önemini hatırlattığını söyledi.

"SURİYE'DE ŞİDDET AZALDI"

Gazetecelerin sorularını da yanıtlayan Stoltenberg, Suriye'deki mevcut duruma ilişkin, "Sahada şiddet ciddi bir şekilde azaldı. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Ancak bölgedeki zorluklar ve hassasiyet sürüyor." diye konuştu.

Terör örgütü DAEŞ'e karşı elde edilen kazanımların korunması gerektiğine işaret eden Stoltenberg, NATO'nun Suriye'de Birleşmiş Milletler nezdinde siyasi çözümü desteklediğini yineledi.

Sayfa Yükleniyor...