NTV

NATO dışişleri bakanları Brüksel'de toplanıyor

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Dünya

NATO dışişleri bakanları bugün Brüksel'de bir araya geliyor. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu temsil ediyor. Toplantı öncesi konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Savunma harcamalarının artırılması ABD’yi memnun etmek için değil Avrupa’nın güvenliği için önemli" dedi.

İlişkili Haberler

Belçika'nın başkenti Brüksel’de bugün NATO karargahında yapılacak NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den açıklamalar geldi.

Toplantıda 25 Mayıs'ta Brüksel’de gerçekleştirilecek NATO zirvesi için hazırlık yapılacağını belirten Stoltenberg, yaklaşık 70 yıllık transatlantik bağın sağlam ve önemli olduğunu söyledi.

Adil yük paylaşımının toplantıda ele alınacak konular arasında olduğuna dikkati çeken Stoltenberg, "Bizler savunma harcamalarını artırmaya başladık. Bunu devam ettirmeliyiz. Bu sadece nakit parayla ilgili bir konu değil. NATO güçlerine ve kapasitesine katılımla, verilen taahhütleri uygulamakla ilgili bir konu" diye konuştu.

ABD’nin NATO üyelerinden savunma harcamalarının artırılması talebiyle ilgili konuşan Stoltenberg, "Müttefikler, 2014 yılında savunma kesintilerine son verme ve harcamaları 10 yıl içerisinde gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 2'si seviyesine çıkartma kararı almıştı. Savunma harcamalarının artırılması ABD’yi memnun etmek için değil Avrupa’nın güvenliği için önemli” ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarını artırmasıyla ilgili hazırlayacakları milli planların da toplantıda görüşüleceğini anlattı.

Bölgede istikrar oluşturma ve terörle mücadele konularının da bakanlarca değerlendirileceğini söyleyen Stoltenberg, NATO’nun uzun yıllardır Afganistan’da ve Balkanlar’da güvenlik ve istikrarı sağlamak için önemli katkılar yaptığını ve daha fazlasını yapma potansiyeli olduğunu ifade etti.

Stoltenberg, Rusya’nın ele alınacağı oturuma Avrupa Birliği (AB), Finlandiya ve İsveç’in de katılacağına işaret ederek, toplantıların NATO Ukrayna Komisyonu ile tamamlanacağını anlattı.

Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek.

NATO'NUN GÜNDEMİNDE HANGİ KONULAR VAR?

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Suriye ve DAEŞ'le mücadele konusu da ele alınacak. Ayrıca ittifak, Kırım'ı işgal ettikten sonra NATO'nun doğu kanadına karşı saldırgan bir tutum sergileyen Rusya'ya yönelik politikaları gözden geçirecek. Özellikle ittifakın doğu kanadı olan Ukrayna-Polonya sınırının güçlendirilmesine yönelik olarak bölgeye gönderilen olanaklar değerlendirilecek.

Füze savunma sistemleri ve mayıs ayında yapılacak olan NATO Devlet Başkanları Zirvesi de ele alınacak konular arasında yer alacak.

ETİKETLER