NATO'nun Türkiye'ye desteğinin süreceğini söyleyen Jens Stoltenberg, Ege'deki sığınmacı geçişinin büyük ölçüde azaldığını vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Görüşmelerimizin ana gündem maddesi Türkiye'nin ve NATO'nun daha zorlayıcı güvenlik ortamında nasıl hareket ettikleri oldu. Türkiye bu konuda ön cephede yer alıyor çünkü Türkiye, Irak ve Suriye'ye komşu. Karadeniz'de Rusya'yla, Kırım'la komşu. Bu nedenle Türkiye, NATO'nun Rusya'ya nasıl daha kararlı cevap vermesi gerektiği konusunda kilit bir konumda. Aynı zamanda NATO'nun terör tehdidine ve IŞİD'e nasıl cevap vereceği konusunda da Türkiye önemli bir role sahip."

IŞİD'e karşı mücadelede Türkiye'ye verilen desteğin süreceğini belirten NATO Genel Sekreteri Stoltenberg şunları söyledi:

"NATO teröre karşı cephede önemli rol üstleniyor ve bunu çok farklı yollarla yapıyoruz. Ayrıca burada Türkiye'de aldığımız askeri önlemler var. Türk hava savunmasını Patriot'larla güçlendiriyoruz. Türkiye'ye destek için AWACS uçaklarıyla uçuşlar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca NATO gemileriyle limanlara daha sık uğruyoruz. Sürekli Türkiye'ye nasıl destek olabileceğimizi, Türkiye'nin yanında nasıl durabileceğimizi araştırıyoruz. Teröre karşı mücadele NATO'nun bu coğrafyadaki varlığının önemli sebeplerinden biridir."

Sığınmacı krizine karşı NATO'nun Ege Denizi'ndeki operasyonundan da memnun olduğunu vurgulayan Stoltenberg şöyle konuştu:

"Ege Denizi'nde kaçak geçişlerin büyük oranda düştüğünü görüyoruz ve bence bizim izleme, gözetleme faaliyetlerine devam etmemiz ve Ege Denizi'ndeki durumu yakından takip etmeyi sürdürmemiz büyük önem taşıyor. NATO, Ege Denizi'nde topladığı gerçek zamanlı bilgileri yerel sahil güvenlik yetkilileriyle paylaşıyor ve onların Yunanistan ve Türkiye arasındaki denizdeki duruma hakim olmalarına olanak sağlıyor."