Son dakika haberi... NATO Genel Sekreteri: Türkiye'den özür dileriz

SON DAKİKA HABERİ: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve Norveç Savunma Bakanı, skandal nedeniyle Türkiye’den özür diledi. NATO tatbikatında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı düşmanla işbirliği içinde gösteren Norveç ordusu personeli görevden alınmıştı.

Haberler - NTV Haber 17.11.2017 - 21:50

Son dakika haberi... NATO Genel Sekreteri: Türkiye'den özür dileriz

Son dakika haberi! 

8-17 Kasım tarihleri arasında Norveç'te gerçekleşen NATO tatbikatında Atatürk ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hedef gösterilmesi sonrasında NATO'dan açıklama geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, tatbikat skandalı nedeniyle Türkiye'den özür diledi. 

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Olaylara neden olan kişi NATO çalışanı değildir. Norveç tarafından görevlendirilen sözleşmeli sivil bir memurdur" dedi.

Skandala neden olan kişinin anında görevinden alındığını ve kişi hakkında soruşturma başlatıldığını bildiren NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Bu kişi, NATO çalışanı değildir. Norveç tarafından görevlendirilen sözleşmeli sivil bir memurdur. Bundan sonra bu kişi hakkında olası cezalandırma kararı Norveç yetkilileri tarafından verilecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE NATO İÇİN DEĞERLİ BİR MÜTTEFİKTİR"

Stoltenberg, "Türkiye, NATO için değerli bir müttefiktir ve ittifakın güvenliğine önemli katkılarda bulunur" vurgusunu yaptı.

NORVEÇ ÖZÜR DİLEDİ

Norveç Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen, skandaldan ötürü Türkiye'den özür diledi. 

Norveç Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Jensen, "Norveç'in Stavanger kentindeki Müşterek Harp Merkezi'nde gerçekleştirilen NATO tatbikatı sırasında kullanılan kapalı devre mesaj sisteminde bir mesaj yayımlanmıştır. Bu mesaj sadece tatbikat dönemi için istihdam edilen bir Norveç vatandaşı tarafından yazılmıştır" ifadelerini kullandı. 

Norveç vatandaşı tarafından yazılan mesajın kesinlikle Norveç'in görüş ve politikalarını yansıtmadığını vurgulayan Jensen, "Mesajın içeriğinden dolayı özür diliyorum. Türkiye önemli bir NATO müttefiğidir ve yakın iş birliğimize değer veriyoruz" açıklamasında bulundu.

Jensen, mesajı yayımlayan Norveç vatandaşının Müşterek Harp Merkezi'nde gerçekleştirilen NATO tatbikatından hemen uzaklaştırıldığını, olay hakkında detaylı bir soruşturma yürütülerek gereken adımların atılacağını bildirdi.

NATO, tatbikattaki skandalla ilgili olarak bir teknisyen ve subayın ordudan atıldığını açıklamıştı. 

ATATÜRK FOTOĞRAFINI İNTERNETTEN BULMUŞ

Tatbikatta, düşman safları tespit etmek için soğuk savaş döneminden kalan bazı liderlerin büstleri kullanılıyordu. Müşterek muharebe merkezinin medya teknisyeni, bir internet sitesinde liderleri ararken Atatürk portresine ve büstüne denk geldi, hedef olarak seçti. Olay, tatbikata katılan Türk subaylar tarafından fark edildi. Medya teknisyeni görevden alındı ve özür dilediği açıklandı.

ERDOĞAN ADINA HESAP AÇTI 

İkinci olay, 15 Kasım'da yaşandı. NATO içerisinde askerlerin ve subayların iletişimi için kullanılan sosyal paylaşım sitesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan adına açılmış sahte bir hesapla NATO aleyhinde, müttefikler aleyhinde paylaşımlarda bulunuldu. Bu durum, NATO'nun Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli Türk subaylar tarafından tespit edildi. Sahte hesap açan kişinin Kürt kökenli bir Norveç subayı olduğu belirlendi. Subay ordudan atıldı.

ÖZÜR MEKTUBU YAYIMLANDI

Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Genelkurmay'dan özür diledi. Norveç'teki Ortak Harp Merkezi Komutanlığı da konuya ilişkin özür mektubu yayınladı. 

40 TÜRK ASKERİ ÇEKİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Norveç'teki NATO tatbikatında düşman tablosunda Atatürk ve kendisinin isminin yer alması nedeniyle 40 askeri geri çektiklerini açıklamıştı.

ERDOĞAN İLE NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG GÖRÜŞMESİ (18 EYLÜL 2017)

Sayfa Yükleniyor...