NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Paris'teki saldırının arkasında kimin bulunduğunu söylemek için erken

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Paris'teki saldırının arkasında küçük bir grubun mu yoksa organize bir grubun mu bulunduğunu söylemek için çok erken" dedi.

14.01.2015 - 21:23

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Paris'teki saldırının arkasında kimin bulunduğunu söylemek için erken

BERLIN - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Paris'teki haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırıya ilişkin, "Paris'teki saldırının arkasında küçük bir grubun mu yoksa organize bir grubun mu bulunduğunu söylemek için çok erken" dedi.

Berlin'deki Federal Basın Merkezinde basın toplantısı düzenleyen, Stoltenberg "basın özgürlüğünü savunmanın" Paris'te meydana gelen saldırıya ve benzeri saldırılara verilebilecek en önemli cevap olduğunu söyledi.

Önemli olanın terör saldırılarına uğrayan NATO müttefiklerinin arkasında durmak olduğunu ifade eden Stoltenberg, "Paris'teki saldırının arkasında küçük bir grubun mu yoksa organize bir grubun mu bulunduğunu söylemek için çok erken" değerlendirmesini yaptı.

Stoltenberg, terör saldırısının Fransa'nın Mali'ye müdahalesi ile ilgili olup olmadığı söylemeyeceğini belirterek, Fransa'nın Afrika'da terörizme karşı savaştığını ifade etti. 

Stoltenberg, şunları kaydetti:

"Birçok NATO üyesi terörist organizasyonlara karşı Afrika dahil olmak üzere farklı yerlerde değişik operasyonlara katılıyorlar. Almanya'da bu mesela Suriye ve Irak'da IŞİD'e karşı yürütülen operasyonların bir parçası. Ben IŞİD ve Boko Haram gibi terörist organizasyonlara karşı verilen mücadeleleri takdirle karşılıyorum."

"YABANCI SAVAŞÇILAR TEHDİTİ ARTTI"

Stoltenberg, Fransa'daki terör saldırılarının ardında Irak ve Suriye'deki terör gruplarına katılan yabancı savaşçılar tehdidinin artığını belirterek, "Son dönemde yabancı savaşçıların sayısı arttı. Artık sınırlarımıza daha yakınlar. Eskiden Afganistan söz konusuydu. Bize uzaktılar. Ama artık Suriye ve Irak'ta bulunuyorlar. NATO müttefikleri yabancı savaşçılar konusunda daha fazla istihbarat paylaşımına gitmeli" dedi.

Sayfa Yükleniyor...