NATO: Kaide lideri öldürüldü

NATO, Afganistan'da bu ay düzenlenen hava saldırısında, El Kaide'nin önde gelen bir isminin öldürüldüğünü açıkladı.

26.04.2011 - 12:18

NATO: Kaide lideri öldürüldü

Uluslararası askeri koalisyonun komutasını yürüten NATO, Afganistan'ın doğusundaki Kunar vilayetinin Dangam bölgesinde 13 Nisan'da düzenlenen ittifakın hava saldırısında, El Kaide'nin bölge komutanlarından Abdül Gani olarak bilinen Ebu Hafs El Necdi'nin öldürüldüğünü bildirdi.

Açıklamaya göre hava harekatında, intihar saldırılarından ve nakit para akışından sorumlu Suudi vatandaşı El Necdi'nin yanı sıra aralarında El Kaide'nin komutanlarından Vakas'ın da aralarında bulunduğu birkaç militanın daha öldürüldüğ kaydedildi.

El Necdi'nin, Kunar'da El Kaide'nin faaliyetlerini yönettiği, sık sık Afganistan ile Pakistan arasında seyahat ederek koordinasyon sağladığı ve Pakistan'dan Afganistan'daki hücrelere para transferini denetlediği anlatılan açıklamada, El Necdi'nin 2007'den beri takip edildiği ve en son Vakas ile görüşürken yerinin tespit edildiği belirtildi.

PAKTİA VALİSİNE SALDIRI
Öte yandan, Afganistan'ın güneyindeki Paktia vilayetinde suikast girişimi olduğu sanılan bombalı saldırıda, bölge valisi Cuma Han Hamdard'ın yara almadan kurtulduğu bildirildi.

Valilik açıklamasında, yola yerleştirilen bombayla düzenlenen saldırıda bombanın Hamdard'ın bulunduğu aracın hemen arkasındaki araca isabet etmesi sonucu valiliği takipteki 3 polisin hafif yaralandığı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...