Türkiye’nin Suriye sınırına yerleştirilecek Patriot Hava Savunma Sistemi'yle ilgili, İzmir’deki NATO komutanından bir açıklama geldi.

Korgeneral Frederick Ben Hodges, Patriotların sayısı ve sistemin uçuşa yasak bölge oluşturulmasında kullanılacağı iddialarıyla ilgili konuştu.

Sayının, şu an Türkiye’de bulunan NATO heyetinin çalışmaları sonunda belli olacağını belirten Hodges, kurulacak sitemle uçuşa yasak bölge oluşturulamayacağını söyledi.

NATO Müttefik Kara Komutanı Korgeneral Frederick Ben Hodges, NATO’nun İzmir’deki hava kuvvetleri komutanlığının kara kuvvetleri komutanlığına yarınki devri öncesi basının karşısına çıktı.

Hodges, ''Patriotlar bir savunma sistemi. Sadece Suriye’den gelecek olan uçak ve füze saldırlarına karşı kullanılacak. Bu sistemle uçuşa yasak bölge oluşturulması ya da saldırı yapılması mümkün değildir” dedi.

Hodges, NATO heyetinin incelemeleri sonunda, Türkiye’ye yönelik saldırı tehlikesinin seviyesinin belli olacağını ve bunun sonucunda kaç sistemin kurulacağının ortaya çıkacağını söyledi.

"ALINAN BİR KARAR YOK"
Hodges, ortada henüz net bir kararın olmadığını vurgulayarak, "Konu değerlendirme aşamasında. Karar için 28 üyenin de olumlu görüş vermesi gerekir ancak ben teorik olarak bir üyenin karşı çıkması için neden göremiyorum. Olumsuz görüş verenler de konuya yeni bir çözüm önerisi getirmeli'' şeklinde konuştu.

"NATO YENİ BİR AŞAMADA"
İzmir Şirinyer’deki NATO Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın hava kuvvetlerine geçmesiyle birlikte farklı bir aşmaya geçildiğini vurgulayan Hodges, NATO’nun ekonomik sıkıntı içinde olduğunun altını çizerek, “Geçilen aşama, NATO’ya yönelik tehditler, siber ve terörist saldırılar, yerleri belli olmayan kitle imha silahlarının üye ülkelere karşı kulanılmasını engellemektir” şeklinde konuştu.