NATO Libya’yı konuşuyor

Berlin’de bugün başlayacak NATO ziresinde Libya’ya yapılan harekat masaya yatırılacak.

14.04.2011 - 11:36

NATO Libya’yı konuşuyor

NATO'ya üye ülkelerin dışişleri bakanları bugün Berlin'de biraraya geliyor. Gündemde Libya operasyonu var.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı toplantılarda İngiltere ve Fransa'nın NATO'nun Libya'daki operasyonlarını yoğunlaştırması çağrısı ele alınacak.

İngiltere ve Fransa, NATO'daki müttefiklerinin yeterince katkıda bulunmadıklarından yakınıyor ve diğer ülkelerin de Kaddafi'nin kara güçlerine yönelik saldırılarda daha aktif rol oynamalarını istiyor. İki ülkenin özellikle saldırılarda kullanılan savaş uçaklarının arttırılması yönünde talepleri var. Bu katkıyı sağlayabilecek ülkeler arasında İtalya ve İspanya'nın adı geçiyor.

İki gün sürecek toplantılarda Libya'da bundan sonra nasıl bir yol haritası izlenmesi gerektiği de ele alınacak. Dışişleri Bakanları ayrıca uçuşa yasak bölge ve silah ambargosu uygulamalarının denetlenmesi konusunda bir strateji üzerinde uzlaşmaya da çalışacaklar.

CLINTON: KADDAFİ SİVİLLERİ HEDEF ALIYOR
Toplantı öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Kaddafi rejiminin son dönemde sivilleri hedef alan saldırılarını artırdığı uyarısında bulundu. Clinton, paralı askerlerin ülkenin batısındaki Misrata kentinde sivillere saldırdığını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı ayrıca sivillerin yaşadığı yerleşim yerlerine havan topuyla saldırılar düzenlendiğini ve keskin nişancıların yaralı sivilleri hedef aldığını kaydetti.

JUPPE: İSYANCILARI SİLAHLANDIRMAYACAĞIZ
Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe de toplantı öncesinde yaptığı açıklamada Fransa’nın isyancıları silahlandırma konusuna sıcak bakmadığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...