NATO üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirvenin yapıldığı Fransa'nın Strasbourg kentinde NATO karşıtı göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı.

İlişkili Haberler


Şehir cadde ve sokaklarını geniş ölçüde trafiğe kapatan binlerce polis, kent merkezinde toplanmak için gruplar halinde hareket eden yüzlerce göstericiyi de gaz bombaları kullanarak dağıtmaya çalıştı.

Göstericiler, polis tarafından, zirvenin yapıldığı bölge etrafında oluşturulan güvenlik çemberini aşmak için çeşitli yöntemlere başvurdu.

10 KİŞİ YARALANDI
Strasbourg'da düzenlenen NATO karşıtı gösterilerde 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

Fransa İçişleri Bakanı Michele Alliot-Marie, bu akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, NATO zirvesi sırasında düzenlenen NATO karşıtı gösterilerde yaralananlardan 4'ünün güvenlik güçleri mensubu olduğunu belirtti.

France 3 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, dün de 3 jandarmanın dün hafif yaralandığını hatırlattı.

25 GÖZALTI
Bugün düzenlenen gösterilerde 25 kişi gözaltına alındı. Polis, göstericileri dağıtmak için zaman zaman göz yaşartıcı bombakullanmak zorunda kaldı. Gösteriler sırasında, polis ve protestocular arasında arbede çıktığı bildirildi.

Yetkililer, kentin güneyinde göstericilerin üslendiği bölgedeki çatışmalarda 2 jandarmanın yaralandığını açıkladı.

PKK YANDAŞLARI DA EYLEMLERDE
Bu arada Strasbourg'un yakın banliyölerinden Schiltigheim'da, aralarında bölücü terör örgütü PKK yandaşlarının da bulunduğu bir grubun gösteri yaptığı belirtildi.

Göstericilerin, bir süre yol kapatma eylemi yaptığı ve terör örgütü elebaşısının serbest bırakılmasını talep eden sloganlar attığı öğrenildi.

Almanya'nın Baden-Baden kentinde de bir NATO karşıtı gösteri, Alman makamları tarafından tamamıyla kontrol altına alındı.

Strasbourg'da perşembe günkü olaylarda gözaltına alınan 300 kişinin ise tamamının serbest bırakıldığı ifade edildi.

NATO Zirvesi nedeniyle Fransa 9 bin, Almanya'nın ise 25 bin polis ve jandarmayı asayişi sağlamak için seferber etti.