NATO Zirvesi'nde neler konuşulacak?

NATO yüklü bir gündemle toplanıyor. İttifakın masasında, küresel terörle mücadele, Transatlantik ilişkileri ve NATO'nun mali yükünün paylaşımı öncelikli konular var. Zirvede Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil ediyor.

NTV Haber 11.07.2018 - 09:56 | Son Güncelleme : 11.07.2018 - 09:57

NATO Zirvesi'nde neler konuşulacak?

NATO'ya üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanları bugün ve yarın Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geliyor.

Transatlantik ilişkilerin yeni yönünü belirleyecek toplantıda liderleri yoğun bir gündem bekliyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında toplanacak olan liderler askeri harcamalar, yeni tehditler, ittifakın acil mukabele gücü ve askeri komuta yapısını genişletme sürecini ele alacak.

İki gün sürecek toplantılarda savunma harcamaları konusunda yakalanan ivme değerlendirilecek. Liderlerin gündeminde yer alan bir diğer konu da yeni tehditler olacak. İttifakın bu yöndeki hazırlıkları değerlendirilecek.

NATO'nun ayrıca askeri komuta yapısı da bir kez daha gözden geçirilecek. NATO liderleri, Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanlığı'nda bir siber harekat merkezi kuracak.

Bununla birlikte Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte kapatılan Atlantik Güçler Komutanlığı da yeniden hizmete açılacak. Eski merkez İzlanda'da bulunurken, yeni merkez ABD'de konuşlanacak.

Toplantıda; halen İzmir'de bulunan NATO Kara Kuvvetler Komutanlığı'na da ikincisinin eklenmesi yönünde karar alınması bekleniyor.

Zirvede Rusya ile olan ilişkiler, Ukrayna ve Afganistan'daki gelişmeler de müttefiklerin çantasında olacak.

Ayrıca Yunanistan ile isim sorunu konusunda anlaşma imzalayan Makedonya'ya 2019'da NATO üyesi olabileceği hatırlatılacak. Böylece ittifakın açık kapı politikasının devam ettiği mesajı da verilmiş olacak.

TÜRKİYE'Yİ ERDOĞAN TEMSİL EDECEK

Brüksel'deki NATO Zirvesi'de Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve çerçevesinde bugün ve yarın üye ülkelerin liderleriyle görüşmeler de yapacak.

Sayfa Yükleniyor...