NATO zirvesinde Trump krizi

NATO zirvesine, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın savunma harcamalarının artırılması ısrarı damga vurdu. Trump, ikinci gün üslubunu daha da sertleştirdi. Amerikan Başkanı'nın kapalı kapılar ardında diplomatik teamülleri aşan bir konuşma yaptığı ve liderleri, üstü kapalı olarak NATO'dan ayrılmakla tehdit ettiği ifade ediliyor. Basın toplantılarında ise liderler, Trump'ın böyle bir tehditte bulunmadığını belirtti.

NTV Haber 12.07.2018 - 20:51

NATO zirvesinde Trump krizi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinde kriz yaşandı. İki gün süren zirveye, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın ittifakın savunma harcamalarının artırılması ısrarı damgasını vurdu.

İlk günün sonunda ortalık biraz yatışmıştı. Trump, Afganistan'ın tartışılacağı ikinci gün oturumunda konuyu yeniden gündeme taşıdı. Bu kez üslubu daha sertti.

Diplomatik kaynaklara göre Trump kapalı kapılar ardında liderleri, üstü kapalı şekilde NATO'dan ayrılmakla tehdit etti. Trump, "Ya harcamaları Ocak 2019'dan itibaren artırırsınız ya da Amerika Birleşik Devletleri tek başına yapar" dedi.

Trump, konuşmasının bir yerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel'e diplomatik teamülleri aşan bir ifade kullandı. Almanya Başbakanı'na soyadıyla değil adıyla hitap etti. Trump, "Angela bu konuda bir şey yapman gerek" dedi. Bunun üzerine özel oturum kararı alındı. NATO üyesi olmayan Gürcistan ve Ukrayna toplantıdan çıkartıldı.

Toplantının ardından ilk açıklama Merkel'den geldi. Trump'ın NATO'dan çıkma tehdidinde bulunmadığını söyledi. Ardından Trump kameraların karşısına geçti. Trump, "NATO'dan Kongre'nin onayı olmadan çıkabilirim ama bunun gerekli olmadığını düşünüyorum. Amerika Birleşik Devletleri'nin NATO'ya çok güçlü bağlarla bağlı kalmaya devam ediyor." dedi.

Trump, müttefiklerin, NATO savunma savunma harcamalarını yüzde 2'nin üzerine çıkarmayı kabul ettiğini vurguladı. Trump'ın ardından konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Trump'ı yalanladı.

NATO üyesi ülkeler, ittifakın savunma bütçesine katkılarını 2024'te milli gelirin yüzde 2'sine yükseltecek. Trump, bu artışın Ocak 2019'da başlamasını istiyor.

Sayfa Yükleniyor...