NATO Ege'ye deniz gücü göndermeye başladı

Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Philip Breedlove Doğu Akdeniz'de bulunan NATO Daimi Deniz Gücü'nün birinci filosunu Ege'de görev almak üzere harekete geçirme kararı aldı. Türkiye, NATO gücüne Barbaros fırkateyni ile katılacak.

ntv.com.tr - NTV Haber 12.02.2016 - 11:20 | Son Güncelleme : 12.02.2016 - 11:32

NATO Ege'ye deniz gücü göndermeye başladı

NATO filosu Yunanistan'ın Girit Adası açıklarına hareket etti. Bu gece bölgeye varması öngörülen filo harekat planı onaylanana kadar uluslararası sularda bekleyecek.

NATO kaynakları, İttifak'ın Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Philip Breedlove'a en geç 24 Şubat tarihine kadar üzerinde mutabakat sağlanmış bir harekat planı ileteceğini belirtiyor.

Bu kapsamda Kanada Deniz Kuvvetleri’ne bağlı HMCS Fredericton savaş gemisinin, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı General Philip Breedlove’ın emiri üzerine Ege’deki mülteci kaçakçılığını önleme görevi için yola çıktığı da belirtildi.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Brüksel’de bulunan Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan, NATO misyonu kapsamında görev yapacak olan savaş gemilerinin, Ege sularındaki sahil güvenlik ve emniyet güçlerinin operasyonlarına destek vereceğini söyledi. Bakan Sajjan görevin, Ege Denizi’ndeki insan kaçakçılığını önleme amaçlı olduğunu belirtti.

NATO'nun Ege'deki sığınmacı kararından sonra Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Philip Breedlove harekete geçti. 
NATO'nun Ege'deki sığınmacı kararından sonra Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Philip Breedlove harekete geçti. 

TÜRKİYE "BARBAROS"LA KATILIYOR

NATO’nun internet sitesinden de duyurulan göreve Kanada’nın HMCS Fredericton Fırkateyni’nin yanısıra, Almanya’dan Bonn ve Türkiye’den de Barbaros fırkateynleri katılıyor. Danimarka, İtalya, İngiltere, Hollanda ve Fransa da NATO Daimi Deniz Gücü'ne takviye gönderecek.

HEDEF İNSAN KAÇAKÇILARI

Uluslararası Göç Organizasyonu IOM’nun verilerine göre, sadece bu yılın ilk 6 haftalık döneminde Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışan mültecilerden 409’u Ege Denizi sularında yaşamını yitirdi.

İnsan kaçakçılarının, kapasitelerinin çok üzerinde mülteci yükledikleri teknelerle gerçekleştirdikleri insan ticaretinden büyük paralar kazandıkları biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...