İlişkili Haberler

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, göreve geldikten sonra Brüksel'deki NATO Ana Karargahı'na ilk ziyaretini gerçekleştirerek, NATO Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile görüştü.

İran'ın balistik füze denemesine ilişkin gelişmeleri takip ettiklerini ancak bu konuda detay veremeyeceğini söyleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Ancak söyleyebileceğim şey şu: NATO kendi balistik füze savunma sistemini geliştirmeyi sürdürüyor. Çünkü İran dahil bazı ulusların değişik türlerde balistik füzeler geliştirdiğini, test ettiğini ve sistemi güçlendirdiğini görüyoruz. Bu da, NATO'nun balistik füze savunma sistemi geliştirmesinin öneminin altını çiziyor" ifadesini kullandı.

"BALİSTİK FÜZELERİMİZ RUSYA'YA KARŞI DEĞİL"

NATO'nun balistik füzelerinin Rusya'ya değil, Avrupa dışından gelecek tehlikelere karşı olduğunu savunan Stoltenberg, "Daha önce Rusya'ya bu konu üzerinde beraber çalışmayı teklif ettik. O zaman Rusya reddetti. NATO ise, sistemimizi geliştirmeyi sürdürdü. Bu savunma pozisyonundaki bir sistem ve Avrupa'yı füze kaynaklı tehlikelerine karşı korumayı amaçlıyor" değerlendirmesini yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı, İran'ın pazar günü orta ölçekli balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini, ancak füzenin fırlatıldıktan sonra atmosfere geri girmeden infilak ettiği için denemenin başarısız olduğunu belirtmişti.

İran'ın elindeki orta ölçekli balistik füzelerinin menzilinin 3 bin kilometreyi bulduğu iddia ediliyor.