NATO'dan Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Başarısız darbe girişimine maruz kalan Türkiye'nin kendini savunma ve bunun arkasındaki kişileri bulma hakkı var ama bu, hukukun üstünlüğüne saygı içinde olmalı." dedi.

Anadolu Ajansı 27.04.2017 - 15:10 | Son Güncelleme : 27.04.2017 - 15:54

NATO'dan Türkiye açıklaması

Kuzey Atlantik Anlaşması İttifakı (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Malta'nın başkenti Valletta'da yapılan AB Savunma Bakanları toplantısında, Türkiye'ye ilişkin açıklamada bulundu. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türk emniyet teşkilatında 9 binin üzerinde polisin görevden uzaklaştırılması ve binin üzerinde emniyet görevlisinin gözaltına alınmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Malta'da düzenlenen AB Savunma Bakanları toplantısı çerçevesinde açıklama yapan Stoltenberg, Türkiye’yi hukuk devleti ilkelerine tam riayet etmesi konusunda uyararak, "Tabii ki Türkiye kendini koruma ve darbe girşiminin ardındakileri cezalandırma hakkına sahip. Ama bu tabii ki hukuk devleti ilkelerine tam saygı çerçevesinde gerçekleşmelidir" dedi.

Hukuk devleti ilkelerine tam bağlılığa büyük önem verdiğini kaydeden NATO Genel Sekreteri bunun Türk liderlerle daha önce de konuşulmuş bir konu olduğunu belirtti.

İttifak içinde Türkiye'nin askeri güç bakımından ABD'nin hemen ardından ikinci sırada geldiğine dikkati çeken Stoltenberg, "Türkiye kilit ortağımız. Bu pek çok nedenden ötürü böyle, gerek jeostratejik gerek her türlü şiddeti gözlemlediğimiz Irak ve Suriye ile sınırı olması gerekse Karadeniz'de Rusya'ya yakınlığıyla. Türkiye pek çok terör saldırısına maruz kaldı. Başka bir müttefik bu kadarına maruz kalmadı." diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...