NATO'dan Türkiye ve Hollanda'ya çağrı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye ve Hollanda arasında yaşanan kriz nedeniyle taraflara seslendi. Stoltenberg, "Türkiye ve Hollanda tansiyonu düşürmeli" dedi.

NTV Haber 13.03.2017 - 14:58 | Son Güncelleme : 13.03.2017 - 15:21

NATO'dan Türkiye ve Hollanda'ya çağrı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ittifakın iki üyesi olan Türkiye ve Hollanda'ya çağrıda bulundu. "Çetin tartışmalar demokrasimizin ana dayanağıdır ancak bu karşılıklı saygı içerisinde olmalı" diyen Stoltenberg, "Müttefiklerimizi karşılıklı saygı konusunda cesaretlendiriyor, sakin olmaya davet ediyor ve ölçülü yaklaşım göstermeye çağırıyorum" şeklinde konuştu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Gerilimin azaltılması ve ortamın  sakinleştirilmesi adına artık bizi birleştiren şeylere yoğunlaşmamız önemli" dedi.

MOGHERINI VE HAHN'DAN AÇIKLAMA

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan kriz nedeniyle bir açıklamada AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu temsilcisi Johannes Hahn'dan geldi.

AB komiserleri Mogherini ve Hahn, "Türkiye ve bazı AB üyesi ülkeler arasında son günlerde yaşanan tansiyonun ardından, konunun daha fazla tırmandırılmasından kaçınmak ve durumun sakinleşmesi için yollar bulmak gerekmektedir" açıklamasında bulunarak, sorunlu konuların ancak açık ve doğrudan iletişim kanalları yoluyla çözülebilebileceğini belirttiler.

Sayfa Yükleniyor...