NATO'nun 29'uncu üyesi Karadağ olacak

Brüksel'de toplanan NATO dışişleri bakanları, eski Yugoslavya'dan ayrılan Karadağ'ın NATO'nun 29'uncu üyesi olması konusunda anlaştı.

NATO-karadağ-davet021215.jpg

NATO dışişleri bakanları toplantısı Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Karadağ'ın NATO'nun 29 üyesi olması sıfatıyla davet edilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

NATO'nun kararını "Karadağ'ı kutluyoruz" sözleriyle duyuran Genel Sekreter Jens Stoltenberg,"Bu tarihi bir karar. Bugün hem Karadağ hem Batı Balkanlar hem de NATO için güzel bir gün. Bu karar, çok güzel bir ittifakın başlangıcı" dedi.

RUSYA'DAN İLK TEPKİ

Karadağ'ın daveti kabul ederek NATO'ya üye olması durumunda Rusya bu ülkeyle tüm ortak yatırım ve projelerine son verecek.

RIA haber ajansına göre, NATO'nun Karadağ'a üyelik davetine Moskova'dan ilk tepki geldi.

Rusya Federasyonu Konseyi'nin Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Viktor Özerov, Karadağ'la askeri alan dahil birçok projenin kesileceğini söyledi.

ARNAVUTLUK VE HIRVATİSTAN DA ÜYE OLMUŞTU 

Karadağ, aylar sürebilecek katılım sürecinin ardından ittifakın 29'uncu üyesi olacak.

Arnavutluk ve Hırvatistan'ın 2009 yılında katılımının ardından NATO'nun Balkan ülkelerinden birine yaptığı bu ilk davete Rusya'nın karşı olduğunu biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...