Nazarbayev'den FETÖ okulları açıklaması

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'yi ilk ziyaret eden lider Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev oldu. Görüşmede FETÖ'nün bu ülkedeki okulları da gündeme geldi. Okulların devlet kontrolünde olduğunu belirten Nazarbayev, "FETÖ ile ilişkileri tespit edilirse öğretmenleri göndeririz" dedi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 05.08.2016 - 15:10 | Son Güncelleme : 05.08.2016 - 17:39

Nazarbayev'den FETÖ okulları açıklaması

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'yi ilk ziyaret eden Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile 15 Temmuz darbe girişimini ve FETÖ'yü görüştüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "FETÖ sadece Türkiye'ye değil, varlık gösterdiği her ülkede tehdittir. FETÖ konusunda endişelerimizi ilettik" dedi.

"33 OKULLARI VAR"

Kazakistan'daki FETÖ okullarınında görüşmede gündeme geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu Fetullahçı Terör Örgütü, ne yazık ki bize bu düşmanlığı yaptı, bu millete bu düşmanlığı yaptı, bu milleti parçalamaya yönelik bu adımı attı. Tabi bugün bize yarın bir başka yerde de aynı şeyi bunlar yapabilirler. Cibilliyetlerinin gereği bu, karakterlerinin gereği bu. Şu anda Kazakistan'da 33 okulları var. Tüm listeyi kendilerine takdim ettik ve Maarif Vakfımız ile Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığımızın müşterek çalışmasıyla inşallah Kazakistan'da bu adım atılmış olacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile sıkıntılı dönemde ilişkilerin barışa dönüşmesinde Kazakistan'ın katkılarının büyük olduğu söyledi.

''KAZAKİSTAN HER ZAMAN TÜRKİYE'NİN YANINDA"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev de, "Buraya sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında olduğumuzu söylemek için geldim. Kazakistan her zaman Türkiye'nin yanında ve desteklemeye devam edecek. Kardeş cumhuriyetin kardeşliği bizim için önemlidir" dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, "Terörizme karşı da Erdoğan'la birlikte çalışma kararı aldık. Biz Türkiye'nin gücüne, varlığına bakarak emin adımlarla yürüyoruz. Bütün düşmanlarınıza karşı Kazak kardeşlerinizin yanınızda olduğunu bilmenizi istiyoruz" şeklinde konuştu.

"İLİŞKİLERİ TESPİT EDİLİRSE ÖĞRETMENLERİ GÖNDERİRİZ" 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'de ülkesindeki okullarla ilgili şu görüşleri dile getirdi: "FETÖ ile ilişkileri tespit edilirse öğretmenleri göndeririz. Türkiye'ye karşı olan hiçbir unsura destek vermeyiz."

RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ilk resmi konuğunu ağırladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev için resmi karşılama töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin 2 ve 3 nolu kapısının bulunduğu yolun kapalı olması sebebiyle Nazarbayev'i süvariler karşılamadı.

ASKERLER DEĞİL ÖZEL HAREKATÇILAR NÖBET TUTTU

Protokol girişinde bulunan nöbet platformunda, daha öncesi karşılama törenlerinden farklı olarak Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda görevli askerler değil özel harekatçılar nöbet tuttu.

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nazarbayev'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Nazarbayev'in tören alanındaki yerlerini almasının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Nazarbayev, Muhafız Alayı tören kıtasını selamladı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Erdoğan ve Nazarbayev merdivenlerde Türkiye ve Kazakistan bayrakları önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz verdi.

Karşılama törenine Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın ve Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar katıldı.

Erdoğan ile Nazarbayev, karşılamanın ardından baş başa ve heyetler arası görüşmeye geçti.

Törenin yapıldığı alanda Özel Harekat Daire Başkanlığına ait "ejder" adı verilen zırhlı araç bulunduruldu, özel eğitimli köpekler bomba araması yaptı.

Sayfa Yükleniyor...