Neonaziler polisle çatıştı

İnternet üzerinden "Selefilere Karşı Holiganlar" adlı girişim oluşturan gruplar, Köln'de polis aracını tahrip etti, 13 polis memurunu yaraladı.

26.10.2014 - 22:27

Neonaziler polisle çatıştı

Almanya'nın Köln kentinde holiganların ve aşırı sağcı partilerin Selefi gruplara karşı düzenlediği ortak gösteride, 13 polis memuru yaralandı, 6 gösterici gözaltına alındı.

İnternet ve sosyal medya üzerinden "Selefilere Karşı Holiganlar" (HoGeSa) adlı girişim oluşturan ve örgütlenen gruplar, öğle saatlerinde Köln Tren Garı'nın çıkışındaki Breslauer Platz Meydanı'nda toplandı.

Pro NRW adlı İslam karşıtı partinin de destek verdiği gösteriye katılanların sayısı, Almanya'nın farklı kentlerinden gelen holigan gruplarıyla 2 bin 500 civarına ulaştı.

Yabancı karşıtı Neonazi sloganları atan, Hitler selamı veren grup üyelerinin karşıt görüşlü gruplara sataşması, polise taş, şişe ve yanıcı madde fırlatması üzerine polis müdahale etti.

Biber gazı kullanan güvenlik güçleri, bunun yeterli olmaması üzerine polis araçlarıyla su sıkarak göstericileri dağıtmaya çalıştı.

Olaylar sırasında göstericiler bir polis aracını ters çevirip tahrip etti. Çıkan arbede ve atılan maddeler nedeniyle 13 polis memurunun yaralandığı bildirildi. Yaralı polislerden birinin durumunun ağır olduğu, olaylarda en az 6 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

KARŞI GÖSTERİ DÜZENLENDİ
Aşırı sağcılara tepki gösteren sol gruplar ve sendikalar ise tren garının girişindeki Köln Katedrali yakınında toplanarak karşı gösteri düzenledi. Alman müzik grubu Brings üyelerinin de destek verdiği karşı gösteriye yaklaşık 500 kişi katıldı.

Polis kaynakları, ırkçı gösterinin son yıllarda Köln'de aşırı sağcılar ve holiganlar tarafından düzenlenen en büyük gösteri olduğunu kaydetti.

Facebook üzerinde kısa zamanda 40 binin üzerinde takipçi toplayan "Selefilere karşı Holiganlar (HoGeSa)" hareketi, şiddet eğilimli holiganları ve aşırı sağcıları bir araya getirmesi nedeniyle polis tarafından son derece tehlikeli bir hareket olarak değerlendiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...