Yemen Cumhurbaşkanı Hadi Riyad'da

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a ulaştığı bildirildi.

Anadolu Ajansı 26.03.2015 - 20:19

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi Riyad'da

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Hadi, Riyad Hava Üssü'ne ulaştı. Hadi burada Suudi Arabistan Savunma Bakanı Emir Muhammed bin Selman bin Abdulaziz ve İstihbarat Başkanı Halid bin Ali bin Abdullah el-Humeydan tarafından karşılandı.

Medyada dün Aden'den kaçtığına dair iddialar yer alan Hadi'nin, Riyad'a nasıl ve hangi amaçla geldiğini ilişkin ise bilgi verilmedi.

BM GENEL SEKRETERİ BAN

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Ban'ın, Suudi Arabistan'ın Yemen'e askeri müdahaleyi Cumhurbaşkanı Hadi'nin talebi üzerine gerçekleştirdiği açıklamasını not ettiği ifade edildi.

Açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, konuya ilişkin 22 Mart'ta BM güvenlik Konseyi'nde kabul edilen Başkanlık bildirisinin, "BMGK, Yemen'in meşru lideri Cumhurbaşkanı Hadi'yi desteklerken, tüm ülkelerden Yemen'in birliği, bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne zarar verecek her türlü eylemden uzak durma çağrısı yapar. Konsey, tüm ülkeleri Yemen'de istikrarsızlığı ve çatışmaları artıracak dış müdahalelerden de uzak durmaya çağırıyor" ifadelerini hatırlattı.

Açıklamada, Yemen'deki krizin çözümü için tek seçeneğin "siyasi diyalog" olduğunu bildirdi.

"OPERASYONU DESTEKLİYORUM"

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de Husilere yönelik operasyona ilişkin, "Husi darbesine karşı belirli hedefler içeren operasyonu destekliyorum" dedi.

Arabi, "Aşırılık ve terörle mücadele sadece güvenlik tedbirleriyle sınırlı kalmamalı, kültürel ve toplumsal eylem planları da hayata geçirilmedir" şeklinde konuştu.

MISIR OPERASYONA KATILACAK

Mısır'ın, Suudi Arabistan'ın öncülüğünde Yemen’de Husi Ensarullah hareketine karşı başlatılan "Kararlılık Fırtınası" operasyonunda yer alacağı bildirildi. 

Suudi Arabistan ise sınırlarda, kamu alanları ile petrol ve sanayi tesislerinde güvenlik önlemlerini arttırıyor.

Libya'daki Tobruk hükümeti de operasyonu desteklediğini duyurdu.

Bu arada, Pakistan, Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğüne karşı olası bir tehdide sert yanıt verileceğini duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...