Netanyahu: Askerler kendilerini savundu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mavi Marmara baskını ile ilgili İsrail raporunun ilk bölümünün yayınlanmasının ardından, operasyon sırasında İsrail askerlerinin hem kendilerini hem de  vatanlarını savunduklarını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.01.2011 - 12:07

Netanyahu: Askerler kendilerini savundu

İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Netanyahu, Uluslararası Soykırım Günü nedeniyle hazırlanan posterlerin seçimi sırasında yaptığı açıklamada, "gerçeğin çok basit olduğunu " belirterek, "İsrail askerleri kendilerini ve vatanlarını savundular. Bu onların sadece önceliği değil, aynı zamanda da görevidir. İsrail devleti de onların arkasındadır" dedi.

Netanyahu, ne zaman İsrail'in kendisi savunma ihtiyacı duysa, "savaş suçları işlemekle" suçlandığını öne sürüp, "Bu, Gazze'deki ablukayı sağlamaya çalıştığımızda da oldu. İsrail askerleri, cesaret ve itidalle Mavi Marmara'ya çıktılar, amaçları Gazze'ye uygulanan deniz ablukasını deldirmemekti" ifadesini kullandı.

"Bütün dünyanın, İsrail askerlerinin nasıl saldırıya uğradığını ve kendi hayatlarını savunmaya zorlandığını gördüğünü" söyleyen Netanyahu, olayla ilgili olarak "bağımsız bir soruşturma komisyonu kurduklarını" da ileri sürdü.

Turkel Komisyonu tarafından basına açıklanan ve dün kendisine de sunulan raporun, Gazze'deki deniz ablukasının ve geçen Mayıs ayında bu ablukanın gereklerinin yerine getirilmesinin yasal olduğunu gösterdiğini ileri süren Netanyahu, raporun aynı zamanda Mavi Marmara gemisine çıkan İsrail askerlerinin de hukuka uygun davrandıklarını ve meşru müdafaada bulunduklarını gösterdiğini öne sürdü.

Netanyahu, İsrail devleti olarak askerlerinin arkasında olduklarını ve onlara cesaretlerinden dolayı teşekkür ettiklerini de söyledi.

Sayfa Yükleniyor...