İsrail Başbakanı Netanyahu, 9 sivilin ölümüyle sonuçlanan yardım filosuna oprerasyonu savunmaya devam etti.

Basın toplantısı düzenleyen Netanyahu, "Gemide bir grup aşırı güç sergileyen, terör örgütü Hamas’ı destekleyen bir grup vardı ve askerlerimizi bunlar karşıladı. Bu bir yardım gemisi değildi; terör destekleyicilerini taşıyan bir gemiydi" dedi.

Bir İsrail askerlerinin gemiden atıldığını, askerlerin silahlarının ellerinden alındığını ve o silahlarla askerlere öldürme amaçlı ateş edildiğini iddia eden Netanyahu şunları söyledi:

"Herkese sormak istiyorum. Bu gelişmelere bakarak, gemidekilerin barış eylemcisi olduğu söylenebilir mi? Bu insanlar şiddet ve terör detekleyicisidirler. Açıkça ortaya koymak gerekir ki, askerlerimiz hayatlarını korumaya çaşlıştı ve ben onların yaptıklarıyla gurur duyuyorum."

"ÜZÜNTÜLÜYÜZ AMA..."
Diğer ülkelere yönelik, 'Aynı durumda sizin askerleriniz olsaydı nasıl davranırlardı?' diye soran Netanyahu, "Onlar da biz ne yaptıysak aynısını yaparlardı. Ölenler için üzüntü duyuyoruz ama aslerlerimiz hayatlarını tehdit eden bir durumla karşı kaşıyaydılar" şeklinde konuştu.

"KENDİMİZİ KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Amaçlarının, yüzlerce roket saldırısıyla karşı karşıya olan sivil halkı korumak olduğunu belirten ve uluslararası topluma ’Siz aynı durumda olsanız ne yapardınız?’ diye soran Netanyahu şöyle konuştu:

"Biz hep bu soruyu soruyoruz. Sivil halkımızn hayatını korumaya devam ediyoruz. Askerlerimizin kendi hayatlarını koruması da devam edecek. Nefsi müdafaa için ne gerekiyora yapmaya devam edeceğiz. Bizim ilk sorumluğumuz İsrail halkının güvenliği sağlamak."