Netanyahu imzaya yanaşmıyor

İsrail basını Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Türkiye'yle varılan tazminat anlaşmasını imzalamakta ayak direttiğini yazdı. İsrail basınına göre, bu durum iki ülke arasındaki yakınlaşma sürecini tehlikeye sokabilir.

NTV Haber 13.02.2014 - 11:50

Netanyahu imzaya yanaşmıyor

İki ülke arasında Mavi Marmara krizini bitirecek anlaşma geçen hafta imzalaması tavsiyesiyle İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya iletildi.

Başbakan Netanyahu'nun hemen anlaşmayı onaylaması bekleniyordu. Ancak İsrail Başbakanı bunu yapmadı. Bu durumu yorumlayan İsrail basını, Netanyahu'nun Türkiye'yle yakınlaşmaya eskisi kadar sıcak bakmadığı görüşünde.

Haaretz gazetesi, Netanyahu'nun bu isteksizliğinin iki ülke arasındaki yakınlaşma sürecini tehlikeye atabileceğini yazdı.

İsrail basını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Salı günü, Gazze ablukasının bitirileceğine dair yazılı bir vaate bulunulmadığı sürece İsrail'le ilişkileri düzeltmeyi planlamadıkları yönündeki açıklamasına da dikkat çekti.

Yediot Ahronot gazetesine göre, Başbakan Erdoğan'ın bu şartı koymasının arkasında Netanyahu'nun anlaşmayı imzalamakta ayak sürmesi yatıyor.

Sağ kanadın tepkisinden korkan Netanyahu'nun belgeyi imzalamak için Türkiye'deki yerel seçimleri beklemeyi planladığı da belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...