ABD'nin New York kentinde devam eden BM Genel Kurulu'nda dün kürsüye çıkan İsrail Başbakanı Netanyahu, nükleer bomba üretmekle suçladığı İran'a sert mesajlar gönderdi.

"İran'ı dünya barışı için en büyük tehlike olarak" nitelendiren Netanyahu, BM kürsüsünde üzerinde patlamaya hazır bir bomba bulunan grafikle, "Tahran'ın kırmızı çizgisi"ni gösterdi.

"Kırmızı çizgiler savaş çıkarmak için değil, kırmızı çizgiler savaşı engellemek içindir" diyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Tahran'ın en geç önümüzdeki yaz ayında atom bombası yapmak için gerekli olan uranyumu üreteceği iddiasında bulundu.

Nükleer programını durdurmak için İran'la yapılan görüşmelerin ve uygulanan ekonomik yaptırımların başarı getirmediğini savunan Netanyahu, "ülkesinin varoluş" hakkının tehlikede olduğunu iddia etti.

İsrail ve ABD'nin "ortak hedefi"ni, atom bombasına sahip bir İran'ı engellemek olarak açıklayan Netanyahu, "Bu gerçeği size söylemek sadece hakkım değil aynı zamanda görevim de" dedi.

Konuşmasında nükleer programından dolayı İran'ı El Kaide ile aynı kategoriye sokan İsrail Başbakanı Natenyahu şunları söyledi: "Benim gözümde hiçbir bir fark yok, ha bu silahlar dünyanın en tehlikeli terörist rejiminin elinde olmuş ha dünyanın en tehlikeli terörist örgütünde olmuş."

İsrail Başbakanı Netahyahu, İran politikası nedeniyle son dönemde açıkça eleştirdiği ABD Başkanı Barack Obama'ya ise zeytin dalı uzattı. Siyasi uzmanlar, Netanyahu'nun tavır değişikliğinde, Obama'nın anketlerde önde gitmesini gösterdi. Netanyahu'nun eleştirilerine rağmen ABD'de yaşayan Yahudilerin Obama'ya desteği artma eğilimi gösterdi.