İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, Türkiye ve Mısır'ın İsrail'in elindeki nükleer silahlar konusunu gündeme getirme olasılığı nedeniyle Washington'da düzenlenecek nükleer güvenlik zirvesine katılmaktan vazgeçtiği bildirildi.

İsrail hükümetinden üst düzeydeki bir yetkili, Netanyahu'nun ABD Başkanı Barack Obama'nın girişimi ve 47 ülkenin katılımıyla gelecek hafta Washington'da düzenlenecek zirveye katılmasının planladığını belirterek, ''Başbakan Netanyahu, Türkiye ve Mısır'ın da aralarında olduğu bazı ülkelerin İsrail'in Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nı (NPT) imzalaması konusunu gündeme getirmeye hazırlandıklarını öğrendikten sonra Washington ziyaretini iptal etmeyi kararlaştırdı'' dedi.

Ortadoğu'da nükleer silahlara sahip tek ülkenin İsrail olduğuna inanılırken, İsrail yönetiminden şimdiye kadar bu konuda herhangi bir teyit veya yalanlama yapılmadı.

Necef Çölü'nde bulunan Dimona reaktörünün nükleer bomba için gerekli plütonyum izotopu üretme kapasitesi olduğuna işaret eden uzmanlar, İsrail'in 100 ila 200 adet gelişmiş nükleer silah elde edebileceğini belirtiyor.

İRAN VE KUZEY KORE DE YOK
Gelecek hafta ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek nükleer zirveye aralarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bulunduğu 40 ülkenin lideri katılacak.

zirveye İsrail'in yanı sıra, nükleer programı nedeniyle Batıyla kriz yaşayan İran ve Kuzey Kore de katılmıyor.