Netanyahu’dan Filistinliler’e: İsrail’i tanıyın

Almanya'da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, barışçı çözüm içim Filistinlilerin İsrail'i tanımasını şart koştu.

Anadolu Ajansı 27.08.2009 - 16:57

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden düzenlenen ortak basın toplantısında, Filistinlilere İsrail'i tanımaları çağrısında bulunan Netanyahu, bunun Orta Doğu'da barışçı çözüme ulaşılabilmesi için en önemli şartlardan biri olduğunu belirtti.

"Bu bizim vizyonumuz" diyen Netanyahu, bölgede anlaşmaya varılması konusunda sadece İsrail'in değil, Filistinlilerin de harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Netanyahu, nükleer programından vazgeçmeyen İran'a karşı daha sert tutum izlenmesi gerektiğini belirterek, İran'a "gerçekten acı verecek" yaptırımlar uygulanmasını istedi.

MERKEL: YAHUDİ YERLEŞİMLERİ DURDURULSUN
Merkel ise Orta Doğu'da geniş kapsamlı barışın sağlanabilmesi için, Yahudi yerleşim birimleri inşaatının durdurulması ve bu konuda en kısa zamanda ilerleme sağlanması gerektiğini söyledi.

İran'a karşı aynı şekilde daha sert önlemler alınmasını isteyen Merkel, İran'ın tutumunu değiştirmemesi durumunda enerji alanı ile mali alanda eylül ayı içinde bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanmasının kararlaştırılabileceğini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...