Netanyahu'dan 'özür' açıklaması

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Facebook hesabından yaptığı açıklamada Türkiye'den özür dilenmesinin birinci gerekçesini "Suriye'deki krizin giderek şiddetlenmesi" olarak gösterdi.

Haberler 24.03.2013 - 00:43

Netanyahu'dan 'özür' açıklaması

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyanu, Mavi Marmara saldırısına ilişkin Türkiye'den özür dilemesine yönelik bir açıklama yaptı.

Facebook hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’den neden özür dilendiğini anlatan Netanyahu, 'Birinci gerekçenin Suriye'deki krizin giderek şiddetlenmesi' olduğunu ifade etti.

En büyük korkusunun Suriye'deki kimyasal silahların terörist grupların eline geçmesi olduğunu kaydeden Netanyahu, Türkiye ve İsrail arasındaki iletişimin bölgedeki diğer sorunlar açısından da önemli olduğunu vurguladı.

ABD VURGUSU
Özür sürecinde ABD'nin oynadığı role de değinen Netanyahu, son 3 yılda Türkiye ile İsrail arasındaki krizi çözmek için birçok girişimde bulunduklarının da altını çizdi.

'AKLI BAŞINDA KARAR'
İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon da ''Türkiye'den özür dilemenin aklı başında bir karar olduğunu'' belirtti.

İsrail Kanal 2 Televizyonu'na konuşan Yalon, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Türkiye'den özür dilemesine ilişkin, ''Bugün Netanyahu'nun arkasında duruyor ve Türkiye ile olan krizin çözümünde ona destek oluyorum'' diye konuştu.

Yalon, Türkiye'den böyle bir zamanda özür dilenmesinin bölgesel değişimlerle ilgili olduğunu da kaydetti.

İsrail, 31 Mayıs'ta 2010 tarihinde 9 kişinin öldürüldüğü Mavi Marmara baskını ile ilgili Türkiye'den özür dilemiş ve tazminat ödemeyi kabul ettiğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...