Netanyahu'nun seçim paranoyası: ABD beni devirmek istiyor

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyanu'nun 2015 yılında parlamento seçimlerinin yapıldığı sırada bir gazeteciyi arayarak, "ABD beni devirmek istiyor, seçmenleri sayan bir süper yazılım geliştirdiler bu yüzden seçimi kaybedeceğim" dediği iddia edildi.

Haberler - ntv.com.tr 03.11.2016 - 11:27

Netanyahu'nun seçim paranoyası: ABD beni devirmek istiyor

İsrail basınında Başbakan Benjamin Netanyahu'nun seçim öncesi bir gazeteciyi arayarak "paranoyakça" davrandığı iddia edildi. Ülkenin en eski gazetesi Haaretz'de yer alan iddialara göre Benjamin Netanyahu 17 Mart 2015 (seçim günü) saat 13.36'da üst düzey bir İsrailli gazeteciyi aradı.

Gazeteciye seçmenlerin yerini sayan bir süper yazılımın ABD'den getirildiğini ve Amerika'nın kendisinin kaybetmesini istediğini söyledi. Netanyahu'nun telefon konuşmasında, "Bugün yaşanan şeyin oy çalma olduğunu söylemek istiyorum. Daha önce hiçbir demokraside böyle bir şey olmadı. Baskı altında olduğun için söz konusu skandal hakkında haber yapmadın. Seçimi kaybetmek üzereyim" dediği iddia edildi.

Telefondaki gazetecinin İsrail Başbakanı'na seçimi tekrar kazanacağını söylemesinin üzerine olumsuz yanıt verdiği ve "Muhalefet Amerikan yönetimi tarafından destekleniyor. Ülkemize çeşitli yazılımlar getirdiler. Neyden bahsettiğimi biliyorsun bunları telefonda konuşamam, süper yazılım seçmenleri tespit ediyor. Neler yaşandığı bil istiyorum" ifadelerini kullandığı belirtildi. Ayrıca İsrailli liderin telefonu kapatmadan önce İsrail basınını lanetlediği de haberlerde yer alan iddialar arasında bulunuyor. Haberin yer aldığı Hareetz gazetesi, Netanyahu'yla konuşan gazeteci Başbakan'ın sesini paranoyakça olarak tanımladı.

Netanyahu'nun ofisi basında yer alan bu iddialara karşı yanıt olarak gazeteyi Başbakan'ın gerçeği saptırdığına dair peşin hükümlü olmakla suçladı.

Benjamin Netanyahu ile Obama yönetimi arasında gergin bir ilişki olduğu biliniyordu. Netanyahu ABD'nin bir Filistin devleti fikrini desteklemesine şiddetle karşı çıkıyordu.

NETANYAHU MEDYA ÜZERİNDE KONTROL SAĞLAMAYA ÇALIŞTI İDDİASI

Telefon görüşmesinin ardından seçimi kazanan Netanyahu'nun bunu medyaya karşı alınmış bir zafer olarak gördüğü ifade edildi. Netanyahu'nun partisi Likud'dan bir yetkili Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, "Netanyahu seçimi kaybetmeye hazırlamıştı kendini. Seçimden sonra sonuçları gördüğünde bunu kendine mal etti ve sonuçları bütün medyaya karşı kazanılmış bir zafer olarak gördü" ifadelerini kullandı.

Adı açıklanmayan yetkilinin "seçimden sonra Netanyahu dengeleri değiştirmek istedi ve bunun için ise medya üzerinde bir kontrol sağlamaya çalışıyordu" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...