Netenyahu’dan ‘iki devletli çözüm’ açılımı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "iki  halk için iki devlet fikri üzerinde geniş çaplı bir ulusal uzlaşmaya vardık"  sözleriyle, bugüne kadar açıkça hiç kullanmadığı iki devletli çözüm ifadesini kullandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.07.2009 - 15:52

Haftalık bakanlar kurulu toplantısının başındaki açıklamasında Filistin tarafıyla ilgili sözleri, Netanyahu'nun bugüne dek kamuoyuna açık bir toplantıdaki ilk net sözleri oldu.

Netanyahu, bakanlar kurulu toplantısında hükümetinin ilk 100 günlük sürecini değerlendirirken, bu sürede en önemli başarılarından birinin, "iki devlet çözümüne gerçek bir anlam kazandırmak olduğunu" kaydetti.

İsrail Başbakanı, 100 gün içinde yaptıklarını sıralarken, ilk olarak bir birlik hükümetinin kurulmasını gösterdi ve "İki halk için iki devlet fikri üzerinde geniş çapta ulusal bir konsensüs sağlamayı başardık" dedi. Netanyahu, bu ulusal konsensüsü de "Filistinlilerin İsrail'i bir Yahudi devleti olarak tanımaktan başka bir seçimleri yok. Filistinli mülteciler konusu İsrail dışında çözümlenecek ve İsrail de tamamen askerden arındırılmış bir Filistin devletiyle savunma hakkının bulunduğu sınırlara sahip olacak" sözleriyle açıkladı.

Netanyahu'nun bu 100 günlük sürede, başarılı olarak nitelediği konulardan biri de "İsrail'in güneyinde sağlanan sükunet ve caydırıcılık gücü" oldu. Netanyahu, İsrail'in, Gazze'den İsrail'in güneyine fırlatılan her bir rokete karşılıkta bulunması talimatını verdiğini söyleyip, "Olan biten bu" diye konuştu.

İSRAİLLİLER NETANYAHU'DAN MEMNUN
Öte yandan Haaretz gazetesinin Diyalog adlı kuruma yaptırdığı kamuoyu araştırması, genel olarak İsraillilerin Netanyahu'dan memnun olduğunu ortaya koydu. 500 kişiyle yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 49'u, Netanyahu'dan memnun olduğunu söyledi. Netanyahu, haziran ayı ortalarında yapılan bir araştırmaya göre popülaritesini 5 puan artırmış bulunuyor.

Araştırmada, katılımcıların yüzde 40'ı da Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'dan memnun olduğunu bildirdi. Lieberman da bir önceki araştırmaya göre popülaritesini 9 puan yükseltmiş görünüyor.

Araştırmada yöneltilen "Kimin başbakanlık için daha uygun olduğu" sorusuna katılımcıların yüzde 52'si "Netanyahu" derken, yüzde 32'si ise muhalefet lideri Kadima Başkanı Tzipi Livni'den yana görüş belirtti.

İsraillilerin yüzde 46'sı ABD ile bir sürtüşmeye neden olsa bile İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim inşaatlarına devam etmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 44 oranındaki grup, bunun aksi yönde fikir bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...