New York Times Meydanı'nda propan gazı, benzin ve havaifişek dolu bir araç bulunmasının ardından Pakistan kökenli bir ABD vatandaşı tutuklanmıştı.

İlk sorgusunda Pakistan'da bir kampta eğitim aldığı söyleyen Faysal Şehzad'ın köklü bir aileden geldiği ve iyi bir eğitim aldığı ortaya çıktı.

Şahzad'ın Veziristan’da bir kampta eğitim aldığı aktarıldı ve zanlının kayınpederi İfftihar Mian ile yakın arkadaşı Tosif de Pakistan'da gözaltına aldı.

HAVA KUVVETLERİNDEN BABA
Kitle imha silahı kullanmaya teşebbüs dahil beş ayrı suçtan ömür boyu hapis istemiyle yargılanan Şehzad’ın Pakistan'daki köyü Muhib Banda’da halk şaşkın.

İki çocuk babası Şehzad’ın ABD’den nefret etme yahut radikal İslam’a sempati gibi hisler taşımadığını belirten köylüler, son 10 yılın çoğunu da Amerika’da geçirdiğini kaydetti.

Babası hava kuvvetlerinden emekli olan Şehzad, bölgenin saygın ailelerinden birinin çocuğu olarak biliniyor.

1998’de ABD’ye öğrenci vizesiyle gidip Bridgeport Üniversitesi’nde bilgisayar okuduktan sonra 2005’te işletme yönetimi mastırını (MBA) tamamlayan Şehzad için köy halkı, “modern bir çocuktu” ifadesini kullanıyor.

AYAKKABI, ÇANTA VE FAYSAL
ABD medyasına göre Connecticut’ta mali uzman olarak çalışan Şehzad, geçen yıl mortgage ödemelerini aksatınca Bridgeport’taki evi elinden alındı. Bir emlakçı, Pakistan’a dönmek isteyen Şehzad’ın taksitlerini ödemediğini aktardı. 3 Şubat’ta Pakistan’dan dönünce düşük fiyata daire kiralayan Şehzad’ın Colorado Üniversitesi’nden mezun Amerikalı eşi Huma Mian da, internetteki sosyal ağ Orkut’ta eşinden “Herşeyim” diye bahsediyor. Mian kendi profilinde “Siyasi değil, İngilizce, Peştuca, Urduca ve Fransızca biliyor” derken tutkularını “Moda, ayakkabı, çanta, alışveriş ve elbette Faysal” diye sıralıyor.