New York Times'tan Kaşıkçı için iki yeni iddia

Amerikan New York Times gazetesi, Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın üst düzey danışmanlarından istihbarat yetkilisi General Ahmed el Assiri’yi sorumlu tutmaya hazırlandığını yazdı. Gazete bir başka haberinde de, Prens Selman'a yakın isimlerden Maher Abdulaziz Mutreb'in, Kaşıkçı'dan birkaç saat önce konsolosluğa girdiği ana ait fotoğraflar yayımladı.

Anadolu Ajansı 19.10.2018 - 09:42

New York Times'tan Kaşıkçı için iki yeni iddia
General Ahmed el Assiri

General Ahmed el Assiri

Amerikan New York Times gazetesi Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili iki yeni iddia ortaya attı. 

"GENERAL ASSİRİ'Yİ SORUMLU TUTACAKLAR"

New York Times gazetesi haberini 3 kaynağa dayandırdı. Haberde Suudi yönetiminin, Veliaht Prens Selman’a yakın isimlerden General Assiri’yi Kaşıkçı’nın ölümünden sorumlu tutmaya hazırlandığı öne sürüldü.

Gazetenin iddiasına göre Suudi yöneticiler, Veliaht Prens Selman’dan General Assiri’nin Kaşıkçı’yı yakalaması için sözlü yetki aldı. Ancak Assiri bu yetkiyi ya yanlış anladı, ya da yetkilerini aştı ve Kaşıkçı’yı öldürdü.

FOTOĞRAFLAR YAYINLANDI

New York Times gazetesi başka bir haberinde de, Kaşıkçı olayıyla bağlantısı olduğu iddia edilen bazı fotoğraflar yayımlandı.

Fotoğrafların Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'a yakın isimlerden Maher Abdulaziz Mutreb'in, Kaşıkçı'dan birkaç saat önce konsolosluğa girdiği ana ait olduğu belirtildi. Mutreb, 2 Ekim'de saat 09.55'te Suudi Arabistan'ın İstan Başkonsolosluğu'na girerken görülüyor.

Başka bir fotoğraf Mutreb'in 16.45'te Suudi Arabistan Başkonsolosu Muhammed El-Uteybi'nin evinin önünde durduğunu gösteriyor. Diğer bir fotoğrafta ise Mutreb 17.15'te Türkiye'deki bir otelden yanında büyük bir valizle çıkış yaparken görülüyor.

Mutreb son olarak 17.58'de Atatürk Havalimanı'nda Türkiye'den ayrılırken görüntüleniyor.

New York Times gazetesi, önceki gün Türkiye'nin Kaşıkçı'nın öldürülmesinde rolü olduğundan şüphelenilen bazı kişilerin kimliğini tespit ettiğini öne sürmüştü.

Gazete, şüphelilerden biri olan Mutreb'in 2017'de Suudi Arabistan'ın Londra Büyükelçiliği'ne atanmış bir diplomat olduğunu belirtmişti.

VİDEO: SUUDİ PRENSİ MUHAMMED BİN SELMAN HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Sayfa Yükleniyor...