NTV

New York'ta arabalar tehlikede!

Dünya

New York'ta tekerlek hırsızlıkları son yıllarda artış gösteriyor. Araç sahipleri hırsızlık olaylarına karşı tedbir almaları için uyarılıyor.

New York'ta devriye gezen polis, New Rochelle'de seri hırsızlık olaylarını karışan iki şüphelinin peşine düştü. İkili, polisi görünce hızlansa da kovalamaca; araba parkında son buldu. Şüphelilerden biri yaşamını yitirirken biri de yaralandı.

Polis, arabada yaptığı incelemede ölen şüphelinin elinde tekerlek diski buldu. Şüphelinin hakkında bir hafta önce bölge yakınındaki Honda mağazasından yarım düzine disk çaldığı bilgisi bulunan Francisco Santana-Pena olduğu anlaşıldı.

New York Times'ın haberine göre, ülkede araba lastiği ve disk hırsızlığı çok yaygın. Değeri 500 doları bulan parçalar ise ayrı ayrı satılıyor.

Polis yetkilisi Joseph F. Schaller, "Birkaç dakika içinde bu hırsızlığı gerçekleştirmek mümkün" dedi.

Hısızlık olayları, genellikle şehrin karanlık ve işlek olmayan sokakları ile boş otoparklarda gerçekleşiyor.

Çalınan parçalar sadece disk ve lastikle sınırlı değil; hava yastıkları, navigasyon sistemleri de hırsızların ilgisini çekiyor.

Bölgede araç sahipleri, hırsızlık olaylarına karşı tedbir almaları için uyarılırken; Michigan'da da araba lastiği hırsızlığının son beş yılda yükseldiği belirtiliyor.