New York'ta bomba paniği

Times Meydanı'nda propan gazı, benzin dolu tüpler ve patlatma düzeneği bulunan bir araç paniğe yol açtı. Olayın sorumluluğunu, 'Pakistan Talibanının üstlendiği' ileri sürüldü.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.05.2010 - 11:13

New York'ta bomba paniği

ABD'nin New York kentinin ünlü Times Meydanı'nda bulunan bomba yüklü araç paniğe yol açtı.

New York polisinden yapılan açıklamada, bir atlı polisin yerel saatle 18.30'da (TSİ 01.30) SUV tipi park halindeki araçtan duman çıktığını fark ederek bomba uzmanlarını uyarması üzerine araçta yapılan aramada propan tankları, barut ve zaman ayarı bulunduğu belirtildi.

Yetkililer, aracın bomba yüklü olduğunun anlaşılması üzerine polisin çevredeki binaları tahliye ettiğini, binlerce turistin bulunduğu Times Meydanı'ndaki çok sayıdaki caddeyi boşalttığını bildirdi. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, "belki de çok kanlı bir olayı" atlattıklarını söyledi.

Bloomberg, düzenlediği basın toplantısında, Times Meydanı'nda bulunan araçtaki bombanın amatörce yapılmış olduğunu, ancak New York'un belki de çok kanlı bir olayı atlattığını söyledi.

Basın toplantısına Bloomberg ile birlikte katılan polis komiseri Raymond Kelly de araçta propan gazı doldurulmuş 3 adet tüp, havai fişekler, 2 adet 19'ar litrelik dolu benzin bidonu, pilleri olan 2 saat, elektrik devresi ve başka parçalar bulunduğunu söyledi.

Kelly, SUV tipi Nissan Pathfinder modeli araçta, silah kutusunu andıran siyah bir metal kutu bulunduğunu belirtti.

'TALİBAN ÜSTLENDİ' İDDİASI
Terör eylemi girişimi olduğundan kuşkulanılan patlayıcı yüklü araç ile ilgili sorumluluğu, "Pakistan Talibanının üstlendiği" ileri sürüldü.

Reuters'ın haberine göre köktendinci bir gruba bağlı bir internet sitesinde yayımlanan bir açıklamada, iki arkadaşlarının öldürülmesinin intikamını almak amacıyla bu eylem girişiminin yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Pakistan Talibanı, iki lider, El Bağdadi ve El Mahacer ve Müslüman şehitlerin intikamını amaçlayan New York saldırısının sorumluluğunu üstlenir" denildi.

PITTSBURGH'DA DA PATLAYICI KORKUSU
Öte yandan, ABD'nin Pittsburgh kentinde patlayıcı bulunması endişe yarattı.

Polis yetkilileri, kentte yapılan maratonun parkurunun yakınlarında, küçük bir mikrodalga fırında bulunan patlayıcının bomba imha ekiplerince etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Yetkililer, olayın ardından yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı maratonun güzargahının da değiştirildiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...