New York'un 3 milyonu göçmen

Dünyanın en gözde şehirlerinden olan New York'ta yaşayan göçmenlerin sayısı rekor düzeye ulaşarak 3 milyonu geçti. 9 milyonluk şehirde 3 milyon göçmen bulunduğunu belirten New York Belediye Başkanı Bloomberg, "Dünyanın en zeki beyinlerini çekmeye devam etmeliyiz" dedi.

Haberler 20.12.2013 - 10:11

New York'un 3 milyonu göçmen

New York Belediyesi'nden yapılan açıklamada, ABD'de göçmenlerin en çok tercih ettiği şehrin New York olduğu belirtilerek, şehirdeki göçmenlerin sayısının ilk kez 3 milyonu geçtiği ifade edildi.

Açıklamada, kentte yaşayan göçmenler içinde en yüksek oranı Dominik Cumhuriyeti'nden gelenlerin oluşturduğu belirtildi.

Belediye tarafından hazırlanan ve bu yılı da kapsayan ''New York Göçmen Raporu'' verilerine göre, Dominik Cumhuriyeti'nden gelenlerin sayısı 380 bin 200 bine ulaşarak ilk sırayı alırken, ikinci büyük göçmen grup ise 350 bin 200 kişi ile Çinliler oldu.

ABD genelinde açık ara en kalabalık göçmen grubunu oluşturan Meksika asıllılar ise, New York'taki sıralamada 186 bin 300 kişi ile üçüncü sırada kaldı.

Göçmenlerin New York'taki artış hızı göz önüne alındığında ise gelecek 5 yılda şehrin en kalabalık göçmen grubunu Çinliler oluşturacak. New York kentinde son sayımlara göre yaklaşık 9 milyon kişi yaşıyor.

NEW YORK'UN ÜÇTE BİRİ GÖÇMEN
Raporda, New York'ta yaşayan göçmen sayısı 1970 yılından bu tarafa ikiye katlanırken, 1970'lerde kentin yüzde 17'sini oluşturan göçmenlerin bugünki genel nüfusa oranı ise yüzde 37'ye ulaşmış durumda.

'EN ZEKİ BEYİNLERİ ÇEKMELİYİZ'
New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, raporla ilgili yaptığı açıklamada, ''Ulusumuz en sonunda gerçek bir göçmenlik reformunu Kongre'de yasalaştırma fırsatını yakalamıştır. Bize yeni katılan New Yorklular, bu reform için güçlü bir delil inşa etmek adına çok önemlidir. Birbirimizden faydalanmak için kenetlenmeli ve dünyanın en zeki beyinlerini çekmeye devam etmeliyiz'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...