Ney eşliğinde bir saatlik nöbet

KKTC'de, 20 Temmuz Barış Harekatı ve Özgürlük Bayramı'nın 36. yıldönümü kutlanıyor. Geceyarısı Yavuz Çıkarma Plajı'nda toplanan kalabalık ise ney eşliğinde, operasyonun başladığı anı ''Şafak Nöbeti'' ile bekledi.

20.07.2010 - 10:22

Ney eşliğinde bir saatlik nöbet

Kıbrıs Türk halkı, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatınının 36. yıl dönümünü kutluyor.

Kutlamalar kapsamında ilk olarak Lefkoşa'da resmi geçit töreni düzenleniyor. Törende KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek birer konuşma yapacak. CHP lideri Kılıçdaroğlu da genel başkan seçildikten sonra ilk yurtdışı seyahatini KKTC'ye gerçekleştiriyor.

Kutlamalar çerçevesinde türk yıldızları da gösteri yapacak. Bunun ardından KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kutlama resepsiyonu verecek.

NEY EŞLİĞİNDE ŞAFAK NÖBETİ
Öte yandan KKTC Dış Basın Birliği'nin organizasyonuyla 19 Temmuz'u 20 Temmuz'a bağlayan gece yarısı Yavuz Çıkarma Plajı'nda toplanan kalabalık, 36 yıl önce operasyonun başladığı anı anı ''Şafak Nöbeti'' ile bekledi.

Etkinliğe, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş da katıldı.

Katılımcılar, açılış konuşmalarının ardından Bülent Ortaçgil ve Yasemin Kumral'ın şarkılarını dinledi.

NEY EŞLİĞİNDE BİR SAATLİK NÖBET
Katılımcılar, konser alanından ellerinde meşalelerle plaja yürüyerek, sahildeki kamp ateşleri eşliğinde bekleyişe geçti.

Bir saatlik sembolik sessiz bekleyişte sadece sanatçı Volkan El'in neyine üflediği nağmeler duyuldu.

Ardından, Yakındoğu Üniversitesi ve Girne Amerikan Üniversitesinin gemileriyle Yatçılar Federasyonunun yatları kıyıya yanaşarak fenerlerini yakıp sirenlerini çaldı. Daha sonra havai fişekler atıldı ve görsel şölen başladı.

20 Temmuz 1974'de adaya Yavuz Çıkarma Plajından çıkan gaziler, gemilerle gelerek, sahilde bekleyen gazilerle kucaklaştı ve beyaz güvercinler havaya bırakıldı.

Etkinlik, KKTC Din İşleri Başkanı Yusuf Suiçmez'in sabah ezanını sahilde okuması ve şehitlerin ruhları için dua okunmasıyla tamamlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...