Nijerya'da ordunun, Taliban hareketi yanlısı radikal dinci militanların gittiği bir camiyi bombaladığı, saldırıda onlarca kişinin öldüğü bildirildi.

İlişkili Haberler


Ordu komutanı Tümgeneral Salih Mayna, dün gece düzenlenen saldırıda Taliban yanlısı hareket liderinin yardımcısının öldüğünü, ancak liderin yaklaşık 300 yandaşıyla kaçtığını söyledi.

Olaya tanıklık eden Associated Press muhabiri de saldırıdan sonra camide 100 kadar ceset gördüğünü kaydetti.

Nijerya'nın kuzeyinde, güvenlik güçleriyle Afganistan'daki Taliban hareketi yanlısı radikal dinci militanlar arasında çıkan çatışmalarda 150 kişi ölmüştü.

ORDU: ÜSTÜNLÜĞÜ ELE GEÇİRDİK
Nijerya'daki radikal İslamcı grubun üyelerinin, ordunun sığındıkları bölgelere girmesi üzerine, kuzeydeki Maiduguri kentinden kaçtıkları bildiriliyor.

Boko Haram (Eğitim Haramdır) adlı örgütün karargâhlarına baskı düzenleyen ordu, operasyonlara sert direniş gösteren militanlar karşısında üstünlüğü ele geçirdiğini söylüyor.

Son saldırı öncesinde, askeri operasyonlara 1,000 kadar ek asker katılmıştı.

Daha önce gelen haberlerde, militanların sivilleri kalkan olarak kullandıkları ve ordu karşısında saldırı inisiyatifini ellerinde bulundurdukları yönündeydi.

Yerel yetkili makamlar, çatışmaların bir evresinde İslamcı militanların kentteki altı ilçenin kontrolünü ele geçirdiklerini açıklamıştı.

BATI TİPİ EĞİTİME KARŞI SAVAŞIYORLAR
Boko Haram örgütü liderleri, Batı tipi eğitime karşı savaştıklarını söylüyor.

Nijerya hükümetinin Batlı fikirlerle yozlaştığını savunan örgüt, ülkede Taliban tipi bir yönetim kurmak istiyor.

1,000 kadar silahlı militanın polis karakolları ve hükümet binalarına saldırılarıyla başlayan ve dört gün süren çatışmalarda yaklaşık 200 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Nijerya ordusu, ülkenin kuzeyinde hafta sonu başlayan ve 150'den fazla kişinin ölümüne neden olan şiddet olaylarına son vermeye çalışıyor.

Nijerya ordusundan yapılan açıklamada, kentte bin kadar İslamcının saklandığının sanıldığı belirtildi.

Ordu, radikal islamcıların karargah olarak kullandığı Maiduguri kentini dün gece boyunca topçu ateşine tuttu.

Nijerya'da olaylar geçtiğimiz Pazar günü Bauçi eyaletinde, Boko Haram adlı radikal İslamcı grubun, kamu binalarına saldırısıyla başlamıştı.

Daha sonra üç kente daha yayılan silahlı, el bombalı saldırılarda kiliseler de hedef alındı.

Ordunun bölgeye sevk edilmesiyle geri çekilmeye başlayan militanlar, kaleleri olarak bilinen Maiduguri kentinde, liderleri Muhammed Yusuf'un evi çevresinde mevzilenmiş durumda.

NÜFUS MÜSLÜMAN VE HIRİSTİYANLAR ARASINDA BÖLÜNMÜŞ
Nijerya'nın kuzeyinde Şeriat hükümlerinin geçerli olduğu biliniyor ancak geçmişte El Kaide'ye bağlı gruplar bu bölgede herhangi bir saldırı düzenlememişlerdi.

150 milyon nüfuslu Nijerya'da, Müslümanlar ve Hıristiyanlar hemen hemen eşit oranda.

Zaman zaman çıkan şiddet olaylarına karşın iki kesimin genelde barış içinde bir arada yaşadıkları biliniyor.