Nijerya'da Boko Haram saldırdı: 30 ölü

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde düzenlenen bombalı saldırıda 30 kişi hayatını kaybederken 91 kişi yaralandı. Saldırıyı Boko Haram'ın düzenlediği belirtildi.

Anadolu Ajansı 28.12.2015 - 14:49

Nijerya'da Boko Haram saldırdı: 30 ölü

Nijerya'nın Maiduguri kentindeki bir caminin yakınlarında düzenlenen saldırının arkasında Boko Haram'ın bulunduğu tahmin ediliyor.

Eyaletteki bir hastanenin acil servis biriminde görev yapan bir yetkili, 30 kişinin cansız bedeninin morga kaldırıldığını söyledi.

Nijerya ordu sözcüsü Mustafa Anka dün kente girmek üzere olan 10 canlı bombanın yakalandığını açıklamıştı.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, geçen hafta ordunun Boko Haram militanlarını tamamen bozguna uğratmak üzere olduğunu ve örgütün artık güvenlik güçlerine ya da kalabalık mekanlara saldıramayacağını öne sürmüştü.

Buhari, yıl sonuna kadar Boko Haram kamplarının imha edilmesi talimatını vermişti ancak bu sürenin uzatılabileceği belirtiliyor.

Adı yerel dilde "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyet gösteriyor.

Örgüt militanlarının ülkenin kuzeydoğusundaki Borno, Adamawa ve Yobe eyaletlerinde düzenlediği şiddet eylemlerinde son 6 yılda on binlerce kişi hayatını kaybetti.

Sayfa Yükleniyor...