Nijerya'da medreseye silahlı saldırı

Nijerya'da medreseye düzenlenen silahlı saldırıda 1 kişi öldü, 100'den fazla öğrenci kaçırıldı. Kaçırılan öğrencilerden 11'i serbest bırakıldı.

Anadolu Ajansı 31.05.2021 - 03:58 | Son Güncelleme : 31.05.2021 - 12:11

Nijerya'da medreseye silahlı saldırı
ARŞİV

Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın Niger eyaletinde silahlı kişilerin bir medreseye düzenlediği saldırıda 1 kişi yaşamını yitirdi, 100'den fazla öğrenci kaçırıldı.

Niger Eyaleti Polis Sözcüsü Wasiu A. Abiodun, yaptığı yazılı açıklamada, eyaletin Tegina bölgesindeki Salihu Tanko Medresesine motosikletle gelen silahlı kişilerin etrafa ateş açtığını belirtti.

Abiodun, saldırıda 1 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca medrese öğrencinin kaçırıldığını bildirdi.

Kaçırılan öğrenci sayısının şu anda belli olmadığını aktaran Abiodun, olay bölgesine güvenlik güçlerinin sevk edildiğini aktardı.

Abiodun, öğrencilerin zarar görmeden kurtarılacağını ifade ederek, halka sükunet çağrısında bulundu.

MOTOSİKLET KULLANIMI YASAKLANMIŞTI

Öte yandan ulusal basında çıkan haberlerde, saldırıda 100'den fazla öğrencinin kaçırıldığı öne sürüldü.

Ülkede son zamanlarda silahlı kişilerin motosikletlerle saldırılar düzenlemesi nedeniyle bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı.

Nijerya'nın Benue, Plateau, Katsina ve Zamfara gibi eyaletlerde ocaktan bu yana birçok kez okullardan öğrenciler kaçırılmıştı.

Ülkede en son 20 Nisan'da silahlı kişilerin Kaduna eyaletindeki Green Field Özel Üniversitesinde düzenlediği saldırıda 16 öğrenci kaçırmıştı.

Nijerya okulları hedef alan saldırılar nedeniyle bazı eyaletlerde eğitime ara verilmişti.

KAÇIRILAN ÖĞRENCİLERDEN 11'İ SERBEST BIRAKILDI

Bello, kaçırılan öğrencilerden 11'inin yürüyemeyecek kadar küçük olduğu için serbest bırakıldığı bilgisini paylaştı.

Saldırıda yaralanan 10'dan fazla kişinin tedavi altına alındığını aktaran Bello, olay bölgesine güvenlik güçlerinin sevk edildiğini ve kaçırılan öğrencileri bulmak için çalışmalar başlatıldığını ifade etti.

Bello, eyalette artan silahlı eylemlerin endişe verici olduğunun ve federal hükümetin bu olaylara karşı acil harekete geçmesi gerektiğinin altını çizerek, "Bu durum kriz seviyesine ulaştı. Aslında daha fazla gecikmeden yüzleşmemiz gereken bir savaş durumu" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...