Nijerya'da militanlar tanker kaçırdı

Nijerya'daki önde gelen militan gruplarından biri, ülkenin güneyinde kimyasal madde yüklü bir tanker kaçırdığını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.07.2009 - 16:17

Nijerya'nın güneyinde faaliyet gösteren silahlı örgüt "Nijer Deltasını Kurtarma Hareketi" (MEND) tarafından bir internet sitesinde yayımlanan bildiride, tamamı yabancı 6 kişilik mürettebatı bulunan ‘Siehem Peace’ tankerinin, ülkenin güneyindeki Escravos kenti açıklarında pazar günü kaçırıldığı belirtildi.

Bildiride, kaçırılan tankerdeki mürettebattan 3 kişinin Rusya, 2'sinin Filipinler, 1'inin de Hindistan uyruklu olduğu kaydedildi.

Militan grubu, bildirisinde ayrıca, dün akşam saatlerinde Amerikan petrol şirketi Chevron'ın Nijerya'daki petrol tesislerinden birine de saldırı düzenlendiğini ileri sürdü. Saldırı, şirket tarafından resmen doğrulanmadı.

Petrol zengini Nijer Deltasındaki militan grupları, federal hükümetin, ülkenin zengin kaynaklarına rağmen yoksul kalan güney bölgesine petrol gelirlerinden daha fazla kaynak ayırması için mücadele ettiklerini bildiriyor.

Afrika'nın petrol ihraç eden en büyük ülkesi konumundaki Nijerya'da militanların son dönemlerdeki petrol altyapısına yönelik saldırıları yüzünden, petrol üretiminin yüzde 25 oranında gerilediği kaydediliyor.

Sayfa Yükleniyor...