NTV

Nijerya’da savaş uçakları “yanlışlıkla” mülteci kampını bombaladı: 100’den fazla ölü

ntv.com.tr

Dünya

Nijerya’da devlet yetkililerin açıklamalarına göre, Boko Haram terör örgütüne saldırı gerçekleştiren Nijerya Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları, Salı günü yanlışlıkla bir mülteci kampını bombaladı. Saldırıda içerisinde mülteci ve yardım görevlilerinin bulunduğu 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, 120 kişi yaralandı.

İlişkili Haberler

Nijerya’nın Borno eyaletinin yetkililerinin açıklamalarına göre yanlışlıkla gerçekleştirilen saldırı sonrası yaralıların tahliyesi için müdahele edildi.

Nijerya Ordusu’ndan Tümgeneral Lucky Irabor ülkenin kuzeydoğusunda, Kamerun sınırında bulunan Rann bölgesinde yanlışlıkla bombardıman gerçekleştiğini kabul etti.


Tümgeneral, yaralılar arasında 'Sınır Tanımayan Doktorlar' ve 'Uluslararası Kızıl Haç Komitesi' için çalışan Nijeryalıların da bulunduğu 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 120 kişinin yaralandığını açıkladı. Bombardımanda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ordu yetkilileri Boko Haram üyelerinin bulunduğu koordinatların çalışıldığını ve taktik bir hata olup olmadığını açıklamak için erken olduğunu bildirdi. Sivilleri hedef almak gibi bir niyetlerinin olmadığını açıklayan askeri yetkililer soruşturma gerçekleştirileceğini açıkladı.

ETİKETLER