Nijerya'da teknenin alabora olması sonucu en az 7 kişi öldü

Nasarava eyaletinde, bir teknenin fazla yük nedeniyle alabora olması sonucu en az 7 kişi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 05.11.2019 - 05:33

Nijerya'da teknenin alabora olması sonucu en az 7 kişi öldü
ARŞİV

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da, yaklaşık 20 kişiyi taşıyan bir teknenin batması nedeniyle ilk belirlemelere göre 7 kişi hayatını kaybetti.

Doğu Lafiya Kalkınma Bölgesi yetkilisi Shuaibu Dahiru Zanwa, yaptığı açıklamada, "Nasarava eyaletinde bir teknenin fazla yük nedeniyle alabora olması sonucu en az 7 kişi hayatını kaybetti." dedi.

Teknedeki diğer yolcuların kurtarılması için çalışmaların devam ettiğini aktaran Zanwa, yolcuların Kano eyaletinden dönen çiftçiler olduğunu bildirdi.

Zanwa, aşan yükleme nedeniyle tekne kazasının meydana geldiğini kaydetti.

BİR TEKNE KAZASI DAHA

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda bir teknenin alabora olması sonucu 11 kişinin kaybolduğu bildirildi.

Yerel basındaki haberlere göre, Uganda'nın Kitebere kentinden yola çıkan 22 kişilik ticari tekne, KDC'nin Ituri vilayetindeki Albert gölünde şiddetli rüzgar nedeniyle alabora oldu.

Teknedekilerden 4'ü kadın 11 kişi, acil müdahale ekipleri tarafından kurtarılırken, 11 kişiye ise henüz ulaşılamadı.

Tropikal iklimi nedeniyle geniş ormanlık alanlar ile çok sayıda nehir ve göle sahip KDC'de, büyük şehirler dışında kara yolu ağı bulunmuyor.

Halk, ulaşım için Kongo Havzası'ndaki nehirleri ve gölleri tercih ediyor ancak eski ve bakımsız teknelerin aşırı yüklü şekilde kullanılması sık sık ölümlere yol açıyor.

Ülkenin doğusundaki Kivu Gölü'nde nisan ayında bir teknenin batması sonucu 142 kişi, batısındaki Mai-Ndombe Gölü'nde ise mayıs ayında başka bir teknenin batması nedeniyle 47 kişi yaşamını yitirmişti. 

Sayfa Yükleniyor...