Komite adına açıklama yapan Norveç eski Başbakanı Thorbjoern Jagland, 2012 Nobel Barış Ödülü'nün Avrupa Birliği'ne (AB) verildiğini söyledi.

Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland, AB'nin 60 yılı aşkın süredir Avrupa'da insan haklarına, demokrasiye ve barışa olan katkılarından dolayı ödüle layık görüldüğünü belirtti. 

'EN BAŞARILI BARIŞ PROJESİ'
AB'nin 2012 Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmesine gerekçe olarak, İkinci Dünya Savaşı sonrası en başarılı "Barış Projesi" olması gösterildi.

TÜRKİYE VURGUSU
Nobel Barış Komitesi'nin açıklamasında, Avrupa Birliği'nin eski doğu bloku ülkelerine istikrar getirme çabası takdir edildi. Açıklamada, "Türkiye'ye adaylık statüsü verilmesi bu ülkedeki demokratik reformları hızlandırmıştır" ifadesi de kullanıldı.

'ONUR DUYDUK'
Nobel Komitesi'nin ödülü Avrupa Birliği'nin kazandığını duyurmasının ardından açıklama yapan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, "Büyük onur duyduk" dedi.

Norveç eski Başbakanı Jagland ve Nobel Enstitüsü Direktörü Geir Lundestad, Nobel Barış Ödülü'nün AB'ye verilmesi için yıllardır mücadele veriyorlardı.

2012 Nobel Barış Ödülü madalyasını alan Avrupa Birliği, ayrıca 930 bin Euro da para ödülü kazandı.

Nobel Barış Ödülü'ne aday isimler arasında Almanya eski Başbakanı Helmut Kohl, ABD eski Başkanı Bill Clinton, Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein, WikiLeaks kurucusu Julian Assange ve ABD gizli belgelerini WikiLeaks'e verdiği gerekçesiyle hapiste yatan ABD'li asker Bradley Manning'in de ismi geçiyordu.

Nobel Barış Ödülü madalyası Avrupa Birliği'ne 930 bin Euro da para kazandırdı.
Nobel Barış Ödülü madalyası Avrupa Birliği'ne 930 bin Euro da para kazandırdı.

Bu yıl Nobel Barış Ödülü'ne dünya genelinde 231 kişi ve kurum aday gösterildi. 2012 Nobel Barış Ödülü'ne aday olan kurum ve organizasyon sayısı ise bu yıl 43 oldu.

Türkiye'nin de tam üye olmak için müzakereler yaptığı Avrupa Birliği 27 üyeden oluşuyor. Nobel Barış Ödülü'nün Avrupa Birliği'ne verilmesi, uzun zamandır ekonomik krizle boğuşan 27 üyeli topluluğa moral olacağı yorumları yapılıyor. 

GEÇEN YIL ÜÇ KADINA GİTMİŞTİ
Nobel Barış Ödülü'nü geçtiğimiz yıl Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson-Sirleaf, yine Liberyalı Leymah Gbowee ile Yemenli kadın hakları ve demokrasi eylemcisi Tawakkul Karman kazanmıştı.

SON 10 YILDA KAZANANLAR