NTV

Nobel'de "cinsel saldırı" istifa getirdi

Anadolu Ajansı

Dünya
isveç nobel cinsel istismar130418.jpg

Nobel Edebiyat Ödülü'nü veren İsveç Akademisi'nin Daimi Sekreteri Sara Danius "sızıntı" ve "cinsel saldırı" iddiaları sonrası istifa etti.

İlişkili Haberler

Sızıntı ve cinsel saldırı haberlerinin bir haftadır ülke gündemini meşgul etmesinin ardından İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Sara Danius istifa etti.

Danius, üç saat süren kriz toplantısından sonra bir basın açıklaması yaparak, "Devam etmek isterdim ama Akademi'nin prestijini kurtarmak için istifa kararı aldım'' değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan skandalın odak ismi İsveçli şair Katarina Frostenson da Akademi'den ayrıldığını duyurdu.

NOBEL ÖDÜLÜ KAZANAN 7 KİŞİNİN İSMİ SIZDIRILDI

Dagens Nyheter gazetesinin haberine göre, Akademi üyesi şair Katarina Frostenson'un eşi Jean-Claude Arnault'un 7 kez Nobel Ödülü'nü kazanan kişilerin ismini önceden kamuoyuna sızdırdığı iddia edilmişti. Arnault, 18 kadına cinsel tacizle suçlanırken, bu kişiler arasında Akademi üyelerinin eşleri ve kızlarının da yer aldığı öne sürülmüştü.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra Akademi üyesi Peter Englund, Klas Ostergren ve Kjell Espmark geçen cuma günü istifa etmişti.

İsveç Akademisi tarafından 1901 yılından beri verilen Nobel Edebiyat Ödülü dünyanın en prestijli ödülleri arasında gösteriliyor.

ETİKETLER