Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dörtlü telefon görüşmesi yaptı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, "Normandiya dörtlüsü" olarak anılan ülke liderleri arasındaki telefon görüşmesinde, Minsk mutabakatının hayata geçirilmesi ve ateşkese riayet edilmesinin ele alındığı belirtildi. 

Görüşmede, AGİT gözlemcilerinin ateşkesi izlemek üzere taraflar arasında daha önce mutabakat sağlanan cephe hattında bulunan çatışma noktalarına girmesine olanak sağlanmasının konuşulduğu ifade edildi.

Açıklamada, tarafların Poroşenko'nun "son dönemde sürekli olarak silahlı çatışmalara sahne olan Şirokino kasabasının silahlardan arındırılması ve kasabada AGİT gözlemcilerinin ateşkesi izleme noktasının oluşturulmasına" teklifini desteklediği belirtildi. 

Görüşmede, tarafların Rusya, Ukrayna ve AGİT'den oluşan Üçlü Temas Grubu bünyesindeki kurulacak çalışma grubunun bir an önce faaliyete başlaması ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in, doğudaki krizin barışçıl yolla çözülmesine ilişkin Donbas'a barış gücünün yerleştirilmesine olumlu baktığı bilgisine yer verildi.

 Poroşenko'nun Rusya ve Ukrayna'nın kontrol etmediği bölgelere sözde insani yardım göndermesinin kabul edilemez olduğunu, belirttiği ayrıca Ukrayna ve uluslararası toplumun gönderdiği insani yardımların doğu bölgelerine ulaştırılmasına izin vermesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Ukrayna Devlet Başkanı, görüşmede Putin'den Rusya'da tutuklu bulunan Ukraynalı kadın pilot Nadejda Savçenko'nun serbest bırakılması talebini yineledi. 

"Normandiya dörtlüsü" liderleri, 12 Şubat'ta Belarus'un başkenti Minsk'te yaptıkları görüşmelerin ardından, 15 Şubat itibarıyla ülkenin doğusunda ateşkesin sağlanması için mutabakata varmıştı.