İran'ın Norveç'te, nükleer silah ve füze yapımında da kullanılabilecek özel aksamlar edinmeye çalıştığı ancak başarılı olamadığı ileri sürüldü.

Norveç Güvenlik Servisi Başkanı Janne Kristiansen Reuters'a yaptığı açıklamada, İranlıların, "kitle imha silahları ve füze yapımında da kullanılabilecek özel aksamları satan küçük Norveç firmalarına yakınlaştıklarını" belirtti.

İranlıların bu çabalarının geçen yıl olduğunu kaydeden Kristiansen, İranlıların hem sivil amaçlara hem de askeri amaçlara uygun olan donanımların peşinde olduğunu belirtti, örnek olarak çeşitli NATO ülkelerinin donanmaları ve hava kuvvetleri için Norveçli Kongsberg Defence Systems tarafından üretilen gelişmiş füzelere uygun parçaları gösterdi.

Kristiansen, "Norveç'te, füze teknolojileri arz eden bir çok firma var. Tek bir firmaya işaret etmek istemiyorum" dedi. Kristiansen, İranlıların teşebbüslerini belirlediklerini ve engel olduklarını söyledi.

Kongsberg firması yetkilileri, sıkı bir ihracat rejimine tabi olduklarını ve bunu İranlıların da iyi bildiğini, bu nedenle İranlıların, küçük firmalara yaklaşmaya çalışmış olabileceklerini belirtti.